Become our sponsor and display your banner here
Results 1 to 8 of 8

Some Documents to share

Article about: Hello First i Dont Know if it is on this topic that i shoul put this but here it is some info that can be good for all that like 3rd Reich Militaria. If Someone wants this in digital format

  1. #1

    Default Some Documents to share

    Hello

    First i Dont Know if it is on this topic that i shoul put this but here it is some info that can be good for all that like 3rd Reich Militaria.

    If Someone wants this in digital format please PM me, some of them have pictures as an example.

    Hope it helps


    legal militaria



    In July 1939 the German Government passed a law calling for all arms manufacturers to substitute their company names/logos etc with a numerical code. Later, probably around end of 1939 beginning of 1940 this was changed to the "3 letter" ordnance codes so familiar to many fellow collectors of Third Reich Militaria.
    Below is a list of the firm codes (the upper number in the MPA logo)...
    List of Press Work Codes of the Materialprüfungsamt as of December 1938:
    21. Neuyork-Hamburger Gummiwaren-Kompanie, Hamburg.
    22. Bebrit-Preßstoffwerke GmbH, Bebra und C.F.Schlothauer, Ruhla.
    23. Lüdenscheider Metallwerke AG, Busch-Jäger, Lüdenscheid.
    24. Gebrüder Merten, Gummersbach.
    25. Süddeutsche Isolatorenwerke GmbH, Freiburg.
    31. Vereinigte Isolatorenwerke AG, (Viacowerke) Berlin-Pankow.
    32. H.Römmler AG, Spremberg.
    33. Wolff und Co KG, Walrode.
    34. Siemens-Schuckertwerke, Abteilung Isolierstoffe, Berlin-Siemensstadt.
    35. Heliowattwerke, Elt, AG, Berlin-Charlottenberg.
    36. Gebrüder Adt AG, Ensheim-Saar.
    38. Allgemeine Elektrizitätsgesellschaft, Henningsdorf.
    39. Dr. Deisting und Co, GmbH, Kierspe.
    40. Isolawerke AG, Birkesdorf bei Duren.
    43. Dynamit AG, vormals Alfred Nobel und Co, Abt. Zelluloidfabrik, Werk Troisdorf.
    45. Presswerk AG, Essen.
    46. Erich Wippermann, Kierspe.
    50. Gebrüder Vollmerhaus, Kierspe.
    51. Presswerk Winkel, Schulte und Conze, Herscheid.
    53. Erst Backhaus und Co, Kierspe.
    54. Ellinger und Geissler, Dorfhain, Bezirk Dresden.
    55 Robert Bosch GmbH, Metallwerk, Stuttgart-Feuerbach.
    56 Mendelith, H. Mende und Co., Dresden.
    58 Deutsche Philips-Gesellschaft mbH, Berlin.
    59 Seckelmann und Co., Lüdenscheid.
    60 Gaudlitz und Kaiser, Koburg.
    61 Ernst Bremicker, Ing., Kierspe.
    62 Wacker und Dörr, Niederrahmstadt bei Darmstadt.
    66 Hermann Ros, Koburg.
    67 Bayerische Elektro-Zubehör AG, Lauf bei Nürnberg.
    68 Mix und Genest AG, Berlin-Schöneberg.
    70 Bisterfeld und Stolting, Radevormwald.
    71 Wilhelm Geiger GmbH, Lüdenscheid.
    72 Leopold Kostal, Lüdenscheid.
    73 Wilhelm Quante, Wuppertal-Elberfeld.
    74 Römmler und Schumann KG, Berlin-Lichterfelde.
    76 Bezet-Werk Hermann Buchholz, Motzen, Kreis Teltow.
    78 Hugo Krieger und Faudt, Berlin.
    79 Linden und Co, Lüdenscheid.
    80 Gebrüder Berker, Schalksmühle.
    81 Pressstoffwerk Paul Schnake, Schöppenstedt.
    82 Paul Teich, Berlin.
    83 Christian Geyer, Nürnberg.
    84 Gebrüder Vedder KG, Schalksmühle.
    85 Theodor Krägeloh und Co., Dahlerbrück.
    86 Presswerk Kraus und Steidel, Berlin.
    87 Paul Hochköpper und Co., Lüdenscheid.
    90 Firma Thormann, Berlin.
    93 Porzellanfabrik Bernhardhütte GmbH, Blechhammer bei Sonneberg.
    94 Thega-Kontakt GmbH, Berlin.
    95 Ericher Jäger KG, Homburg.
    98 Elt. Fabrik Weber und Co., Kranichfeld.
    99 Friedrich Dörscheln, Lüdenscheid.
    A3 Volkenrath und Co, Schwenke.
    A4 Deutsche Legritgesellschaft mbH, Berlin.
    A8 Lindner und Co., Jecha-Sondershausen.
    AM Unknown at present, found on "feldflasche" cap from Luxembourg!
    E2 Vossloh-Werke GmbH, Werdohl.
    E4 Paul Jatow, Dodendorf bei Magdeburg.
    E7 Gebrüder Spindler KG, Köppelsdorf.
    E8 Graewe und Co., Menden, Kreis Iserlohn.
    E9 Lohmann und Welschehold, Meinerzhagen.
    E0 J. Carl GmbH, Oberweimar.
    F1 Alusil-Preßstoffwerk Eugen Gaßmann, Probstzella.
    F2 Franz Stauch, Unterrodach.
    F4 Robert Anke, Porzellanfabrik, Ölsnitz, Vogtland.
    F5 Max Schulze, Meissen.
    F8 Gebrüder Borghammer, Schramberg.
    F9 Wester, Elbinghaus und Co. Hanau.
    F0 Otto Backhaus und GmbH, Bollwerk.
    H1 Casp. Arn. Winkhaus, Carthausen.
    H2 Emil Adolff, Reutlingen.
    H3 Otto Langmann, Hagen.
    H4 Gerdes und Co., Schwelm (später Gerda Plastic).
    H7 Gebrüder von der Horst, Lüdenscheid.
    H8 Friemann und Wolff GmbH in Zwickau.
    H9 Schulze, Schneider und Dort GmbH, Schönow bei Berlin.
    L1 Hoppmann und Mulsow, Hamburg.
    L2 Isopresswerk GmbH, Berlin-Oberschöneweide.
    L3 Thiel und Schuchardt, Metallwarenfabrik AG, Ruhla.
    L4 Meirowsky und Co, Porz am Rhein.
    L5 Porzellanfabrik Theodor Pohl, Schatzlar.
    L6 Krone und Co, Berlin.
    L7 Brökelmann, Jäger und Busse, Neheim.
    L8 H. Bodenmüller, Ing.,Stuttgart-Zuffenhausen.
    L9 Robert Karst, Berlin.
    L0 Gebrüder Reiher KG, Braunschweig.
    M1 Bender und Wirth, Kierspe.
    M2 Österreichische Siemens.Schuckertwerke, Wien.
    M3 Carl Germer, Berlin.
    M4 Kronacher Porzellanfabrik Stockhardt und Schmidt-Eckert, Kronach.
    M5 Richard Giersiepen, Bergisch Born.
    M6 Kaiser und Spelsberg, Schalksmühle.
    M7 Frankl und Kirchner, Mannhein-Neckarau.
    M8 Storch und Stehmann GmbH, Ruhla.
    M9 Jos. Mellert, Bretten.
    M0 Carl Friedrich Lübold, Lüdenscheid.
    N1 Sursum Elt.-Gesellschaft, Leyhausen und Co., Nürnberg.
    N2 Adolf Vedder KG, Schalksmühle.
    N4 Paul Jordan, Berlin-Steglitz.
    N5 M. Hildebrandt und E. Hammerschmidt, Brand-Erbisdorf.
    N6 Kurt Postel, Köln, Höhenberg.
    N7 Cuno Heinzelmann-Hassberg, Berlin.
    N8 Ernst Maté, Wien.
    N9 Karl Potthof, Solingen-Ohlings.
    T1 Gustav Branscheid und Co., Lüdenscheid.
    T2 Willi Burgbacher, Neukirch-Baden.
    T3 Karl Wegner, Berlin.
    T4 Bamberger Industrie-Gesellschaft, Bamberg.
    T6 Jaroslaw's erste Glimmerwarenfabrik, Berlin-Weissensee.
    T7 Fritz Heublein, Neustadt bei Koburg.
    T8 Agalitwerk Milspe, Kattwinkel und Co, Milspe.
    T9 WG Petersen und Co, Wandsbeck.
    T0 Wilhelm Kötter, Unna.
    U1 Feba Fabrik elektrische Bedarfsartikel, Stückrath-KG, Berlin.
    U2 J. Preh junior, Neustadt-Saale.
    U3 Alois Zettler GmbH, München.
    U4 Schneider und Co, Breslau, Gr. Ohlewiesen.
    U5 Karl Buchdrucker, München.
    U6 Fresen und Co., Lüdenscheid.
    V7 Carl Walther, Waffenfabrik, Zella-Mehlis.
    V8 Julius Kräcker AG, Berlin.
    V9 Gebrüder Klein, Nürnberg.
    V0 Weisse und Co. Gräfental.
    W1 Heinrich Kopp GmbH, Sonneberg.
    W2 Bonner Keramik AG, Bonn.
    W3 Dralowidwerk der Steatit-Magnesia AG, Teltow.
    W5 Hans G. Voigtel, Auma-Thüringen.
    W6 Blumberg und Co, Lintord bei Düsseldorf.
    W7 Ernst Albert Senf, Bautzen.
    W8 Heinrich Knöll, Gross-Bieberau.
    W9 August Hessmert, Brügge.
    W0 Otto Single, Ing., Plochingen.
    X1 W. Stiefelding, Berlin.
    X3 Kurt Wentzel, Berlin.
    X5 Ostland GmbH, Königsberg (Ostpreussen).
    X6 Julius Carl Görler, Berlin.
    X7 Kugella vorm. Max Roth GmbH, Mittelschmalkalden.
    X8 Ernst Gomolka, Zehdenick.
    X9 Ernst Gösser, Iserlohn.
    X0 Richard Rinker GmbH, Menden.
    In addition to the maker codes listed above and on the previous pages there at least another 100 further makers which we have, as yet to identify.
    Below we list the chemical composition types of bakelite items. This is the letter or number that appears in the lower part of the Materialprüfungsamt logo. In the case of the example shown here you can see that it is an "S", denoting that the bakelite comprises of a wood flour (sawdust) filler.
    Type1
    Carbolic Resin (Bakelite) with inorganic (mineral based) filler.
    Type 2
    Synthetic material with Asbestos or alternatively an organic filler.
    Type 3
    Kunstharz with Asbestos or alternatively an organic filler.
    Type 4
    Bitumen with Asbestos or alternatively an organic filler.
    Type 6
    Natural resin or Bitumen with an inorganic filler.
    Type 7
    Natural resin or Bitumen with an inorganic filler.
    Type 8
    Bitumen with an inorganic filler.
    Type A
    A Cellulose mixture with some other sort of filler.
    Type K
    Believed to be a urine based compound with an organic filler.
    Type M
    Carbolic Resin (Bakelite) with an inorganic (mineral based) filler, possibly asbestos?
    Type O
    Carbolic Resin (Bakelite) with wood dust/sawdust (wood flour) filler.
    Type S
    Carbolic Resin (Bakelit) with wood dust/sawdust (wood flour) filler.
    Type T
    Carbolic Resin (Bakelite) with a textile based filler.
    Type X
    A silica cement compound with Asbestos or alternatively an organic filler.
    Type Y
    A Lead and ash filler.
    Type Z
    Carbolic Resin (Bakelite) with a woodpulp filler.

  2. #2

    Default Re: Some Documents to share

    German Binoculars & Precision Inst Manufacturers Codes (ww2)
    ________________________________________





    bbw : Electroacustik KG, Kiel
    bck : Bruninghaus & Co, Leder u. Metallwarenfabrik, Versmold
    bef : Clemens Riefler, Fabrik Mathematischer Instrumente, Nasselwang/Bayern
    beh : Ernst Leitz GmbH, Wetzlar, Germany
    bek : Hensoldt Werk fur Optic und Mechanik, Herborn, Germany
    bgu : Theodor Wuppermann GmbH, Walzwerk und Fassonschmiede, Koln
    blc : Carl Zeiss Militarabteilung, Jena, Germany
    bmh : K Jirasek Fabrik fur Feinmechanic und Optic, Prague, Czech
    bmj : Hensoldt & Sohne Optische Werke A-G, Wetzlar, Germany
    bmk : Srb & Stys Fabrik Praziser Messinstrumente, Prague, Czech
    bmt : C A Steinheil & Sohne GmbH, Optische Werke, Munich, Germany
    bpd : C P Goerz GmbH Optische Anstalt, Vienna, Austria
    bvf : C Reichert Optische Werke,Vienna, Austria
    bvu : Franz Kuhlmann,Wilhelmshaven, Germany
    bwt : G Heyde K-G, Dresden, Germany
    bxc : Kreiselgerate GmbH, Berlin
    bxx : Askania Werke AG, Berlin
    byg : Joh Wyksen K-G Optische Fabrik und Feinmachin, Katowitz, Poland
    bzz : J G Farbenindustrie A-G Camerawerk, Munich, Germany ( Agfa )
    cad : Karl Kahles Optiker, Vienna, Austria
    cag : Swarovski,Tyrol, Austria
    cau : Kodak Aktiengesellschaft,Stuttgart, Germany
    ccx : Hugo Meyer & Co Optische und Feinmechanische Werke, Gorlitz, Germany
    cdc : Kern, Klager & Cie, Berlin ( binocular Cases )
    clb : Dr F A Wohler, Kassel, Germany
    clk : F W Breithaupt & Sohne Fabrik Geogatisher Instrumente, Kassel,Germany
    cll : August Baumgart Feinmechanik & Prazisionmashinenbau, Rathenow
    clm : Biedermann & Czarnikow, Berlin
    cln : E Sprenger Optische-Mechanische Werkstatten, Berlin
    cmc : Gegr Wichmann, Berlin
    cmd : ditto
    cme : ditto
    cny : C Pose, Berlin ( ? binocular cases )
    crg : W Lambrecht, Instrumente, Gottingen, Germany
    crh : F Schmidt & Haensch, Steglitz, Berlin
    crj : Otto Fennel Sohne K-G, Instrumente, Kassel, Germany
    crn : Friedrichs & Co, Hamburg ( see also ctn )
    cro : R Fuess, Optische Industrie, Berlin
    ctn : Freidricks & Co, Hanseatische Werkstatten fur Feinmechanik und Optik, Hamburg ( see also crn )
    cwu : Georg von Kremp, Wetzlar, Germany
    cxc : Dr Paul Mozar, Fabrik fur Feinmechanik, Dusseldorf, Germany
    cxn : Emil Busch A-G, Optische Industrie, Rathenow
    czn : ditto
    dag : Oculus, Berlin
    ddv : ditto
    ddx : Voigtlander & Sohne A-G, Braunschweig, Germany
    dho : Nordmark GmbH, Prerau,Czech
    dhq : J D Moller GmbH, Wedel
    dhv : Berliner Physikalische Werkstatten GmbH, Berlin
    djg : J Veltjens K-G, Berlin
    dkl : Jos Schneider & Co, Kreuznach, Germany
    doq : Deutsche Spielgelglas A-G, Leine, Germany
    dow : Opticotechna GmbH, Prerau or Optitechna, Brerau, Czech
    dpg : Adox Kamerawerk GmbH, Wiesbaden, Germany
    dpv : Zeiss Ikon A-G, Dresden, Germany
    dpw : Zeiss Ikon A-G, Goerzwerk Kehlendorf Berlin
    dpx : Zeiss Ikon A-G, Contessawerk, Stuggart, Germany
    dqc : Eugen Ising, Metallwarenfabrik
    dxt : Kadlec-Instrumente-Fabrik, Prague, Czech
    dym : Runge & Kaulfuss, Rathenow ( poss also / or dyn )
    dys : Heinrich Zeiss, Berlin
    dzl : Oigee GmbH optische Anstalt, Berlin
    eaf : Aude & Reipert Optische Industrie, Babelsberg, Germany
    eaw : R Winkel GmbH Optische industrie, Gottingen, Germany
    ejo : Presswerk AG, Essen
    eed : Kurbi & Niggeloh, Radevormwa, Germany
    ehe : Rommler AG, Spremberg
    emq : Karl Zeiss, Jena, Germany
    emv : Hertel & Reuss, Kassel, Germany
    eoc : A Ott, Instrumente, Kempten
    eos : W Feiler Feinmechanik GmbH, Berlin
    eot : Fichter & Hackenjos K-G, Fabrik fur Feinmechanik, Villingen
    erv : Fritz Hofmann, Erlangen
    eso : Rodenstock Optische Werke, Munich, Germany
    esu : Steinheil Sohne GmbH, Astronom Industrie, Munich, Germany
    eug : Optische Prazisions-Werke GmbH, Warsaw, Poland
    fco : Sendlinger Optische Glaswerke GmbH, Zehlendorf, Berlin
    fjt : Photogrammetrie GmbH, Berlin
    fll : Feinapparate-Bau, Werk Gablonz
    flm : ditto Werk Thurn
    fln : Franz Rapsch Optische Fabriken A-G, Rathenow
    fpr : Fr Moller, Brackwede, Westphalia
    frn : Federn-, Draht- und Metallwarenfabrik, Havel
    fvs : Spindler & Hoyer, Gottingen, Germany
    fvx : Chr Beck & Sohne, Kassel, ( Beck-Kassel ) Germany
    fwq : Saalfelder Apparatebau GmbH, Saalfeld
    fwr : Optische Anstalt Saalfeld GmbH, Saalfeld, Germany
    fxp : Hans Kollmorgen GmbH, Kassel, Germany ( poss also / or fzp )
    fzg : Feinmechanik GmbH, Kassel, Germany
    gag : F Mollenkopf Optische Industrieanstalt, Stuggart, germany
    gcg : H Maihak A-G Fabrik fur Techn. Instrumente und Feinmechanik gerate, Hamburg.
    ghd : Carl Kneusel, Zeulenroda/ Thur
    gkp : Rufs & Co, Kassel, Germany ( poss also/or ghp )
    gmk : Kroymann & Co GmbH, Schuh und Sportartikel Fabrik, Hamburg. Bino Cases
    gpa : Groos & Graf, Feinmechanik und Prazisionmaschinenbau, Berlin
    gpr : Berchtold, Gebr, Instrumente, Tuttlingen
    gug : Ungarische Optische Werke A-G, Budapest, Hungary
    guj : Werner D Kuehn Optische Industrie, Steglitz, Berlin
    gwr : Dennert & Pape, Hamburg
    gwv : Ernst Plank Fabrik Optische und Mechanischer, Waren, Nurenberg, Germany
    gxh : Nitsche & Gunther Optische Werke K-G, Rathenow
    gxl : Franke & Heidecke, Braunschweig, Germany
    gxp : Homrich & Sohne, ?
    hap : Max Kohl A-G, Chemnitz
    hdv : Optische Werke Osterode GmbH, Osterode, Harz, Germany
    hfo : Valentin Linhof OHG, Munich, Germany
    hgu : Friedenauer Technische Wekstatte, Berlin
    hkm : Carl Braun K-G Optische Industrie, Nuremberg, Germany
    hna : Korelle Werke Brandtmann & Co, dresden, Germany
    hrw : Hoh & Hahne, Leipzig, Germany
    hwt : Ihagee Kamerawerk Steenbergen & co, Dresden, Germany
    hxh : A Kruss Optisch-Mechan, Hamburg
    jfn : Tetanal Photowerk, Berlin
    jfp : Dr Karl Leiss Optische und Mechanische Instrumente, Steglitz, Berlin
    jfu : Wilhelm Lehmann & Co K-G, Feinmechanische Werkstatte, Hamburg
    jfv : ditto Magdeburg
    jkk : L Castagna & Sohn Feinmechanische Werkstatten, Vienna, Austria
    jnh : Hensoldt & Sohne but one list shows this code used by F Tutemann of Ludenscheid
    jon : Voigtlander-Gavaert, Berlin
    jux : Nedinson, Nederlandsche Instrumenten, Venlo, Netherlands
    jve : Ernst Ludvig Optisches Werk, Weixdorf, Germany
    jxn : Helmut Korth, feinmechanik und Optik, Berlin
    kgc : Nahmashinenfabrik A-G, Sobeslav, Bohemia
    khc : Otto Himmler, Mikroscope, Berlin
    kjj : Askania Werke AG, Berlin
    kln : Ernst & Willhelm Bertram, Munich, Germany
    kme : Max Lang, Lauter
    kna : Berning & Co K-G, Photographische Apparate und Bedarfsartikel, Dusseldorf
    kov : Bernard et Turenne, Establissement Barbier, Paris
    kqc : Jos Schneider & Co Optische Werke K-G, Gottingen, Germany
    krm : C Pose, Berlin ( bino cases only ? )
    krq : Emil Busch A-G Optische Werke, Budapest, Hungary
    kry : F A Sening, Maschinenfabrik, Hamburg
    kwc : Gamma, Feinmechan und Optische Werke, Budapest, Hungary ( poss kwe )
    kxv : A Jackenroll Optische Anstalt GmbH, Berlin
    lae : Heinrich Zeiss, Gostingen
    lfn : C Richter Kamarafabrik, Tharandt, Germany ( Reflekta )
    lmg : Carl Zeiss Jena and/or lmq
    lux : Schlieper & Baum AG, Wappertal
    lwg : Optische Werke Osterode GmbH, Freiheit bei Osterode, Harz, Germany
    lww : Huet & Cie, Paris, France
    lwx : O.P.L. ( Optique et Precision de Levallois ), Lavallois, Paris, France
    lwy : Societe d’Optique et Mechanique de Haute Precision SOM, Paris
    mav : H Mailak A-G Fabrik fur Techn. Messinstrumente und Feinmechanik, Hamburg
    mbv : I-G Farbenindustrie A-G, Berlin ( Agfa)
    mca : Dr C Schleussner Fotowerke GmbH, Frankfurt, Germany
    mgf : August Fischer Werkstatten fur Feinmechanik, Gottingen, Germany
    mjc : Feinmechanische Werkstaetten Warsitz, Amsterdam, Netherlands
    mir : Ducati, Bologna, Italy
    mny : Gerhard Hofmann Werkstatte fur Feinmechanik, Berlin
    mnz : Erich Holz Feinmechanische Werkstatte, Berlin
    mtq : Roland Risse GmbH Photochemische Fabrik, Florsheim, Germany
    mtr : Voigtlander & Sohn A-G, Berlin
    mtv : A Lorenz Feinmechanik-Optik, Dresden
    mtw : ditto
    nac : Feinmechanische Zentrale Overbeck, Herborn
    ndv : Feinmechanische Werke Neumuhlen GmbH, Kiel
    nek : O Perlitz Prazisionmechanik und Apparatebau, Berlin
    nmh : De Pleskot & Co, Messinstrumente, Prague, Czech
    nms : Richard Holz, Optischmechan. Berlin
    npx : Ludwig Rossler Feinmechanische Werkstatte, Munich, Germany
    nuj : Schaper & Uebel Feinmechanik, Dresden, germany
    nxt : S.A.I. Ottico Mechanica e Rilevamenti Aerofotogrammetrici, Rome
    ocp : Aktophot GmbH, Sabechtlitz, Prague, Czech
    ocv : W Klazer Feinmechanik und Fotobedarf, Prague, Czech
    okc : Hauff A-G, Stuggart, Germany
    phq : Moller, Wedel
    ppx : Askania, Berlin
    pvf : C Reichert, Optische Werk, Vienna, Austria
    pwf : ditto
    qhg : Moller, Wedel
    rln : Carl Zeiss Jena, Germany. after Nov 1944
    rtm : Steinheil, Munchen ?

  3. #3

    Default Re: Some Documents to share

    Zeiss Binocular Production Numbers, Military and Civilian.

    Source: Produktions und Vertriebsstatistiken aus BACZ 8401, 11809,
    17119, 19607, 23209-23270

    Records read: (jeweils bis Sept. 30).
    Presumably: Each year until Sept. 30

    YEAR PRODUCTION CUMULATIVE

    1894 205 205

    1895 1271 1476

    1896 2775 4251

    1897 4161 8412

    1898 5426 13838

    1899 7532 21370

    1900 9288 30658

    1901 9498 40156

    1902 8335 48491

    1903 9955 58446

    1904 13278 71724

    1905 17698 89422

    1906 18154 107576

    1907 17151 124727

    1908 22980 147707

    1909 34052 181759

    1910 36361 218120

    1911 43617 261737

    1912 52361 314098

    1913 52170 366268

    1914 66632 432900

    1915 114621 547521

    1916 92278 639799

    1917 152433 792232

    1918 198554 990786

    1919 61084 1051870

    1920 37978 1089848

    1921 39081 1128929

    1922 47982 1176911

    1923 32331 1209242

    1924 27439 1236681

    1925 57329 1294010

    1926 40461 1334471

    1927 46528 1380999

    1928 61820 1442819

    1929 51160 1493979

    1930 49460 1543439

    1931 35745 1579184

    1932 27823 1607007

    1933 21861 1628868

    1934 31528 1660396

    1935 45045 1705441

    1936 45763 1751204

    1937 50763 1801967

    1938 63309 1865276

    1939 70262 1935538

    1940 81633 2017171

    1941 88248 2105419

    1942 62574 2167993

    1943 60263 2228256

    1944 65514 2293770

    1945 54642 2348412

    1946 49985 2398397

    1947 9719 2408116

    1948 2408116

    "GB no information; GB 46/47: none completed 47,
    first tools in process"
    (Following figures are from Eisfeld)

    1949 16164 2424280

    1950 23680 2447960

    1951 38505 2486465

    1952 52740 2539205

    1953 91050 2630255

    1954 77425 2707680

    1955 65046 2772726

    1956 57976 2830702

    1957 71465 2914031

    1958 63071 2977102

    1959 55999 3033101

    1960 57400 3090501

    1961 59000 3149501

    1962 96500 3246001

    1963 68000 3314001

    1964 86000 3400001

    1965 17500 3417501

    1966 57000 3474501

    1967 6600 3481101

    1968 60600 3541701

    1969 98410 3640111

    1970 154300 3794411

    1971 88151 3882562

    1972 93600 3976162

    1973 70200 4046362

    1974 164960 4211322

    1975 128590 4339912

    1976 149600 4489512

    1977 178000 4667512

    1978 153300 4820812

    1979 164800 4985612

    1980 471320 5456932

    1981 204400 5661332

    1982 11400 5672732

    1983 373300 6046032

    1984 22000 6068032

    1985 220969 6289001

    1986 158041 6447042

    1987 190131 6637173

    1988 260300 6897473

    1989 156000 7053473

    1990 187700 7241173

    1991 5640 7246633

  4. #4

    Default Re: Some Documents to share

    MANUFACTURERS


    M1 - Insignia
    M1/1 Meyer & Franke, Luckenwalde
    M1/2 Richard Conrad, Weimar
    M1/3 Max Kremhelmer, München
    M1/4 Karl Gutenkunst, Oranienburg
    M1/5 Walter Simon, Dresden
    M1/6 Karl Flensler, Pforzheim
    M1/7 Herman Schanzun, Pforzheim
    M1/8 Ferdinand Wagner, Pforzheim.
    M1/9 Robert Hauschild, Pforzheim
    M1/10 Robert Schenkel, Pforzheim
    M1/11 C. Baimberger, Nürnberg
    M1/12 Gebrüder Hahne, Lüdenscheid
    M1/13 L. Christian Lauer, Nürmberg
    M1/14 Matth. Oescbsler & Sohn, Ansbach
    M1/15 Ferdinand Hoffstätter, Bonn am Rhein
    M1/16 Dr. Franke & Co. K.G., Lüdenscheid
    M1/17 E W. Assmann & Söhne, Lüdenscheid
    M1/18 Gold-und Silber-Scheide-Anstalt, Oberstein a. d. N.
    M1/20 Gustav Emil Ficker, Bejerfeld
    M1/21 Paul Meybauer, Berlin-Waidmannslust
    M1/22 Johann Dittrich, Chemnitz
    M1/23 Wilhelm Borgas, Eutingen
    M1/24 Overhoff & Cie., Lüdenscheid
    M1/25 Rudolf Reiling, Pforzbeim
    M1/27 E. L. MUller, Pforzheim
    M1/28 Gebrüder Trautz, Pforzheim-Dillweissenstein
    M1/29 Otto Riedel, Zwickau
    M1/30 Robert Metzger G.m.b.H, Pforzbeim
    M1/31 Karl Pfohl, Pforzheim
    M1/32 Gustav Ramminger (Inh. Hans Kuhnle), Pforzheim
    M1/34 Karl Wurster, Markneukirchen
    M1/35 Wachtler & Lange, Mittweida
    M1/36 Berg & Nolte AG, Lüdenscheid
    M1/37 Julius Bauer Sohn, ZeIla-Mehlis
    M1/38 Carl Wächtler, Weimar
    M1/39 Robert Beck, Pforzheim
    M1/40 C. Meinel & W. Scholer, Klingenthal
    M1/41 H.A. Kohlers Sohn G.m.b.H., Altenburg
    M1/42 Kerbach & Israel, Dresden
    M1/43 Julius Maurer G.m.b.H., Oberstein a. d. N.
    M1/44 C. Dinsel, Berlin-Waidmannslust
    M1/45 Friedrich Linden, Lüdenscheid
    M1/46 Alfred Stubbe, Berlin M1/47 Christian Theodore Dicke, Lüdenscheid
    M1/48 Alexander Wollram, Dessau
    M1/49 Adolf Baumeister, Lüdenscheid
    M1/50 Richard Sieper & Sohn, Lüdenscheid
    M1/51 Noelle & Hueck G.m.b.H., Lüdenscheid
    M1/52 Deschler & Sohn, München
    M1/54 Pa. A. Fries, Beuster & Schild, Berlin-Hohenschönhausen
    M1/55 August Enders AG, Oberrabmede
    M1/56 Erfurter Knopffabrik G.m.b.H., Erfurt
    M1/57 M. Winter, München
    M1/58 M. Kutsch, Attendorn
    M1/59 Paul Cramer, Lüdenscheid
    M1/60 Gebrüder Cosack, Neheim
    M1/61 Ossenberg-Engels, Iserlohn
    M1/62 Gustav Hähl, Pforzheim
    M1/63 Steinhauer & Lück, Lüdenscheid
    M1/64 Albert Winges, Trusen
    M1/65 E. F Wiedmann, Frankfurt am M.
    M1/66 Fritz Kohm, Pforzheim
    M1/67 Karl Schenker, Schwäb-Gmünd.
    M1/68 Gustav Maier, Pforzheim
    M1/70 Franz Otto, Wuppertal-Elberfeld
    M1/71 Gesell & Co., Pforzheim
    M1/72 Fritz Zimmermann, Stuttgart
    M1/73 Karl Erbacher, Pforzheim
    M1/74 Boerger & Co., Berlin
    M1/75 Otto Schickle, Pforzheim
    M1/76 Hillenbrand & Bröer, Lüdenscheid
    M1/77 Foerster & Barth, Pforzheim
    M1/78 Paulmann & Crone, Lüdenscheid
    M1/79 Walter Amlauf, Leipzig
    M1/80 R. Durr & Fr Seiter, Pforzheim
    M1/81 Rutting & Mertz, Lüdenscheid
    M1/82 Leistner & Co., Leipzig
    M1/83 Willy Annetsberger, München
    M1/84 Ernst Schneider, Lüdenscheid
    M1/85 Alois Rettenmaier, Schwäb-Gmünd.
    M1/86 Ernst Conze, Lüdenscheid
    M1/87 Karoline Gahr, München
    M1/88 Josef Schulte-Ufer, Sundern
    M1/89 Gustav Bühnert, Dobeln
    M1/90 Apreck & Vrage, Leipzig
    M1/92 Karl Wild, Hamburg
    M1/93 Gotllieb Friedrick Keck & Sohn, Pforzheim
    M1/94 Friedrich Keck, Pforzheim
    M1/95 Josef Fuess, München
    M1/96 F O. Naupert, Rosswein
    M1/97 M. Nett, Gravier-und Prägeanstalt, Fürth
    M1/98 G. Danner, Muhlhausen
    M1/99 Peter Wilhelm Heb, Lüdenscheid
    M1/100 Werner Redo, Saarlautern
    M1/101 Gustav Brehmer, Markneukirchen
    M1/102 Frank & Reif Stuttgart.
    M1/103 Carl Poellath, Schrobenhausen
    M1/104 Otto Fechler, Bernsbach
    M1/105 Hermann Aurich, Dresden
    M1/106 Funcke & Brüninghaus, Lüdenscheid
    M1/107 Emil Juttner, Lüdenscheid
    M1/108 Schroder & Co., Lüdenscheid
    M1/109 Glaser & Sohn, Dresden.
    M1/110 Tweer & Turck, Lüdenscheid
    M1/111 Gebrüder Gloerfeld Metallwarenfabrik KG, Lüdenscheid
    M1/112 Robert Deitenbeck, Lüdenscheid
    M1/113 Gebrüder Dombach, Lüdenscheid
    M1/114 Paul Cramer & Co., Lüdenscheid
    M1/115 E. Schmidhaussler, Pforzheim
    M1/116 Hermann Wernstein, Jena-Lobstedt
    M1/117 K. F. Vogelsang & Co., Lüdenscheid
    M1/118 Erich Gutenkunst, Berlin.
    M1/119 Georg Bonitz, Schwarzenberg
    M1/120 Wilhelm Deumer, Lüdenscheid
    M1/121 Walter Demmer, Lüdenscheid
    M1/122 I. Deutschbein G.m.b.H., Euskirchen
    M1/124 Gebrüder Lange, Lüdenscheid
    M1/125 Cramer & Dombach. Lüdenscheid
    M1/126 Karl Fr. Schenkel, Pforzheim
    M1/127 Alfred Stübbe, Inh. Herbert Tegge, Berlin-Waidmannslust
    M1/128 Eugen Schmidhäussler, Pforzheim
    M1/129 Seiler & Comp., Geldem
    M1/130 Grossmann & Co., Inh. Lorenz Hoffstätter & L. Siefener, Wien
    M1/136 Matth Salcher & Sohn, Wagstadt
    M1/137 Richard Simm & Sohn, Gablonz am N.
    M1/138 Matth Oechsler & Sohn AG, Riegersdorf/Bodenbach
    M1/139 Rudolf Richter, Schlag Nr. 244
    M1/140 Bruno Czerch, Gablonz am N.
    M1/141 Josef Felix Sohn, Gablonz am N.
    M1/142 Josef Hillebrand, Gablonz am N.
    M1/143 Gebrüder Jäger., Gablonz am N.
    M1/146 Anton Schenkis Nachf., Wien
    M1/147 Eduard Gösel, Wien
    M1/148 Heinrich Ulbrichts Witwe, Wien
    M1/149 Lentwerk Brüder Schneider AG., Wien
    M1/150 Franke & Sohn, Heidenreichstein
    M1/151 Rudolf Schanes, Wien
    M1/152 Franz Jungwirth, Wien
    M1/153 Friedrich Orth, Wien
    M1/155 Schwertner & Cie., Eggenberg b. Graz
    M1/156 Argentor-Werke, Wien
    M1/157 Phil. Turks Witwe, Wien
    M1/158 Karl Pichl, Innsbruck
    M1/159 Hans Doppler, Wels
    M1/160 E. Reihl, Linz
    M1/161 Anton Markovskys Sohn, Gablonz am N.
    M1/162 Konrad Seiboth, Gablonz am N.
    M1/163 Franz Schmidt, Gablonz am N.
    M1/164 Aug. G. Tham, Gablonz am N.
    M1/165 Rudolf Tham, Gablonz am N.
    M1/166 Camill Bergmann & Co, Gablonz am N.
    M1/167 Augustin Hicke, Tyssa b. Bodenbach
    M1/168 Wilhelm Fühner, Pforzheim
    M1/169 Paul Garthe, Milpe
    M1/170 B. H. Mayers Hotkunstprägeanstalt, Pforzheim
    M1/172 Walter & Henlein, Gablonz am N.
    M1/173 Adam Donner, Wuppertal-Elberfcld
    M1/174 Petz & Lorenz, Unterreichenbach
    M1/175 "Walgo" Kom-Ges., Kierspe
    M1/176 Heinrich Vogt, Pforzheim
    M1/177 Franz Klamt & Sohn, Gablonz am N.
    M1/178 Gustav Kortel, Peterswald b. Bodenbach
    M1/180 Metallwarenfabrik S. Jablonski G.m.b.H., Posen
    M1/181 Wilhelm Müller, Posen
    M1/182 C. E. Junker, Berlin
    M1/183 Schmahl & Schulz, Wuppertal-Barmen.
    M1/184 W. Aurich, Leipe


    M2 - Sub-contractors
    M2/139 Gerog Wetzel
    M2/168 Fritz Balke
    M2/169 Gebrüder Tueckmantel
    M2/170 E. Steineshoff & Sohne
    M2/171 Gottfried Reuter
    M2/172 Gebrüder Knoth
    M2/173 Karl Peters, Jr.
    M2/174 Wilhelm Otto
    M2/175 Willy Goeddertz
    M2/176 Rudy u. Karl Kraus
    M2/177 Luettgens & Engels
    M2/178 Oskar Jenish
    M2/179 Peter Prass
    M2/180 Karl Muller
    M2/181 Bremshey & Co.
    M2/182 Robert Hartmann
    M2/183 Julius Kirschner & Sohn


    M3 - Symbols and Emblems


    M4 - Belt Buckles
    M4/1 Ferdinand Hoffstätter, Bonn
    M4/2 M. Winter, München
    M4/3 Kallenbach, Meyer & Franke, Luckenwalde
    M4/4 Gustav Emil Ficker, Beierfeld
    M4/5 Leistner & Co., Lüdenscheid
    M4/6 C. & W. Meindel-Scholer, Klingenthal
    M4/7 Hermann Sprenger, Iserlohn
    M4/9 Albert Winges, Trusen
    M4/10 Bernhard Haarmann, Lüdenscheid
    M4/12 Mathias Kutsch, Attendorn
    M4/13 Paul Schuhmacher, Lüdenscheid
    M4/14 Otto Fechler, Bernsbach
    M4/15 Paul Meybauer, Berlin
    M4/16 Robert Tummler, Dobeln
    M4/17 Ernst Meissner, Hohenlimburg
    M4/18 Julius Bauer & Söhne, Zella-Mehlis
    M4/19 Ernst Schneider, Lüdenscheid
    M4/21 Hans Schonfelder, Mittweida
    M4/22 Christian Theodor Dicke
    M4/23 Franke & Co., Lüdenscheid
    M4/24 Friedrich Linden, Lüdenscheid
    M4/25 Noelle & Huck, Lüdenscheid
    M4/26 Offenberg-Engels, Iserlohn
    M4/27 Overhoft & Co., Lüdenscheid
    M4/28 Paulmann & Crone, Lüdenscheid
    M4/29 K. E Brahm, Fürth
    M4/30 Berg & Nolte, Lüdenscheid
    M4/31 Max Haufe, Grossrohrsdorf
    M4/32 Gebrüder Hahne, Lüdenscheid
    M4/33 J. D. von Hagen G.m.b.H., Iserlohn
    M4/34 Nordwall & Welschehold, Menden
    M4/35 Moeller & Schröder, Offenbach
    M4/36 Knopffabrik von Hofe & Co., Lüdenscheid
    M4/37 Stefan Merkl, Nürnberg
    M4/38 Richard Sieper & Söhne, Lüdenscheid
    M4/39 E W. Assmann & Söhne, Lüdenscheid
    M4/40 Giesse & Schmidt, Ruhla
    M4/41 Schmal & Schulz, Wuppertal-Barmen
    M4/42 Hermann Aurich, Dresden
    M4/43 R. A. Erbe, Schmalkalden
    M4/44 Paul Cramer & Co., Lüdenscheid
    M4/45 Cramer & Dombach, Lüdenscheid
    M4/46 Wilhelm Schroder & Co., Lüdenscheid
    M4/47 Ebberg & Co., Lüdenscheid
    M4/49 Steinhauer & Luck, Lüdenscheid
    M4/50 Willi Thuy, Lüdenscheid
    M4/51 Homer & Dittermann, Wuppertal-Bannen
    M4/52 Linden & Funke G.m.b.H., Iserlohn
    M4/53 Zieh-Press-und Stanzwerk G.m.b.H., Zwintschona
    M4/54 Wilhelm Annetsberger, München
    M4/55 Julius Kremp, Lüdenscheid
    M4/56 Friedrich Keller, Oberstein
    M4/57 Julius Maurer, Oberstein
    M4/58 Wilhelm Deus, Solingen
    M4/59 Adolf Baumeister, Lüdenscheid
    M4/60 Gustav Brehmer, Markneukirchen
    M4/61 Julius Dinnebier, Lüdenscheid
    M4/62 Arld Heinrich, Nürnberg
    M4/63 Werner Redo, Saarlautern
    M4/64 Otto Geiger, Lüdenscheid
    M4/65 Georg Bonitz, Schwarzenberg
    M4/66 Stimming & Venzlaff, Altenburg
    M4/67 Emil Juttner, Lüdenscheid
    M4/68 Norddeutsches Nickel-und Silberwaren G.m.b.H., Hamburg
    M4/69 Meyer & Wilhelm, Stuttgart
    M4/70 Kugel & Fink, Lüdenscheid
    M4/71 Lehmann & Wundenberg, Hannover
    M4/72 Wilhelm Deumer, Lüdenscheid
    M4/73 Lohmann & Welschehold, Meinerzhagen
    M4/74 Wilhelm Geiger G.m.b.H.; Lüdenscheid
    M4/75 Walter Demmer, Lüdenscheid
    M4/76 Petz & Koch, Unterreichenbach
    M4/77 Gebrüder Gloerfeld, Lüdenscheid
    M4/78 E K. Vogelsang & Co., Lüdenscheid
    M4/79 Hillenbrand & Bröer, Lüdenscheid
    M4/80 Lind & Meyrer, Oberstein
    M4/81 Inhaber Frau Johanna Kaukal, Wien
    M4/84 Grossmann & Co., Wien
    M4/85 Friedrich Bibus & Sohn, Mahrisch-Trubau
    M4/86 Sohni, Heubach & Co., Oberstein
    M4/87 Matthias Salcher & Söhne, Wagstadt
    M4/88 August Hieke, Tyssa bei Bodenbach
    M4/90 Adolf Grohmann & Sohn, Wurbenthal
    M4/92 Heinrich Ulbrichts Witwe, Wien
    M4/93 Lenkwerk Brüder Schneider, Wien
    M4/94 Raimond Moser, Wien
    M4/95 Franz Weinrank, Wien
    M4/96 Eans Pacher, Wien
    M4/97 Friedrich Orth, Wien
    M4/98 Franz Petzl, Wien
    M4/99 Franke & Sohn, Heidenreichenstein
    M4/100 Rudolf Menschiga, Wien
    M4/101 Dominik Schönbaumsfelds & Sohn, Wien
    M4/102 Wilhelm Prym, Wien
    M4/103 Rudolf Schanes, Wien
    M4/104 Philipp Turka, Wien
    M4/105 Argentorwerk Rust Hetzel, Wien
    M4/106 Maria Schenkl, Wien
    M4/107 Frank & Reit Stuttgart
    M4/108 Adalbert Kanngieser, Wien
    M4/109 Rudolf & Karl Kraus, Solingen
    M4/110 Josef Felix & Söhne, Gablonz
    M4/114 Otto Honsel, Werdohl
    M4/115 Klein & Quenzer, Idar-Oberstein
    M4/116 CamiIl Bergmann & Co., Gablonz
    M4/117 W. Aurich, Leipe
    M4/119 Eugen Schmiedhäusler, Pforzheim
    M4/120 Karl Hensler, Pforzheim


    M5 - Uniform Accessories
    M5/1 Tillmanns & Maier, Velbert
    M5/2 Schmöle und Co., Menden
    M5/3 Brauckmann & Pröbsting, Lüdenscheid
    M5/4 Hörnr & Dittermann, Wuppertal-Bannen
    M5/5 Elsas & Bocks, Wuppertal-Barmen
    M5/6 Schaeffer-Homberg G.m.b.H., Wuppertal-Bannen
    M5/7 Nottebohrn & Co., Lüdenscheid
    M5/8 E W. Assmann & Söhne, Lüdenscheid
    M5/9 Matth. Oechsler & Sohn, Ansbach
    M5/10 Wilhelm Deus, Solingen
    M5/11 Hermann Aurich, Dresden
    M5/12 Heinrich Erhardt, Geislingen-Stg.
    M5/13 Robert Deitenbeck, Lüdenscheid
    M5/14 Petzold & Maeser, Chemnitz-Boma
    M5/15 Louis Witte & Co., Wuppenal-Unterbannen
    M5/16 Schmahl & Schulz, Wuppertal-Bannen
    M5/17 Krafft und Schüll, Düren
    M5/18 Wilhelm Graf, Dahle über Altena
    M5/19 Julius Grefe G.m.b.H., Dahle über Altena
    M5/20 Ossenberg & Co., Dahle über Mtena
    M5/22 J. D. von Hagen, Iserlohn
    M5/23 Walter Hörnlein, Schwäb.-Gmünd.
    M5/24 T. C. Lünnann G.m.b.H., Iserlohn
    M5/25 Christian Theodor Dicke, Lüdenscheid
    M5/26 Georg Wutzer, München
    M5/27 Rittinghaus & Co., Lüdenscheid
    M5/28 Jul. Dinnebier Nachf., Lüdenscheid
    M5/29 Funcke & Brüninghaus, Lüdenscheid
    M5/30 Stocko-Metallwarenfabrik OHG, Wuppertal-Sonnborn
    M5/32 Fritz Werner, Immelbom
    M5/33 Otto Berning & Co., Schwelm
    M5/34 Wilhelm Kämper G.m.b.H., Oberrahmede
    M5/35 Eduard Riedel, Görlitz
    M5/36 Ebberg & Co. G.m.b.H., Lüdenscheid
    M5/37 Richard Sieper & Söhne, Lüdenscheid
    M5/38 Max Kamper AG., Lüdenscheid
    M5/39 Herzog & Co., Luckenwalde
    M5/40 Willy Thuy, Lüdenscheid
    M5/41 Friedrich Steigenberger, Unterknöringen
    M5/42 Gebrüder Albert, Menden
    M5/43 August Wengeler, Lüdenscheid
    M5/44 Friedrich C. Werthmann, Lüdenscheid
    M5/45 Albert Winkel, Lüdenscheid
    M5/46 Gebn Baldauf G.m.b.H., Marienberg
    M5/47 Albert Eichhoff & Co., Marienheide-Köln
    M5/48 Henssgen Karabinerhaken G.m.b.H., Mettmann
    M5/49 Metallwaren- und Schnittwerkzeugfabrik, Mylau
    M5/50 J. Ernst, Löbau
    M5/51 Kürbi u. Niggeloh, Radevormwald
    M5/52 Hugo Schneider AG., Leipzig
    M5/53 Traugott Weiss G.m.b.H., Schmiedeberg
    M5/54 Lohmann & Welschehold, Meinerzhagen
    M5/55 Sebnitzer Knopffabrik Josef Koch, Sebnitz
    M5/56 Max Plümacher AG., Solingen-Weyer
    M5/57 Paul Schumacher, Lüdenscheid
    M5/58 Hugo Engelmann & Co., Heiligerstadt-Eichsfeld
    M5/59 Rütting & Mertz, Lüdenscheid
    M5/60 Adolphs & Ganss, Mettmann
    M5/61 K. Fr. Brahm, Fürth
    M5/62 Heinrich Vogt, Pforzheim
    M5/63 Hans Schulz & Co., Oppach
    M5/64 Arthur Hotka, München
    M5/65 Gebrüder Wegerhoff, Lüdenscheid
    M5/66 Krück & Co., Lüdenscheid
    M5/67 Coseberg & Grashoff, Kierape
    M5/68 Clemens Humann, Leipzig
    M5/69 M. Winter, München
    M5/70 Ernst Conze, Lüdenscheid
    M5/71 Overhoff & Cie., Lüdenscheid
    M5/72 Paul Cramer & Co., Lüdenscheid
    M5/73 Gebt Schmidt, Oberstein a. d. Nahe
    M5/74 NoelIe & Hueck G.m.b.H., Lüdenscheid
    M5/75 Dr. Franke & Co. KG., Lüdenscheid
    M5/76 Friedrich Linden, Lüdenscheid
    M5/77 Emil Vogelsang, Glauchau
    M5/78 Hilger & Co., Stolpen
    M5/79 Gust. Raffienbeul G.m.b.H., Schwelm
    M5/80 R. Conrad Nachf. & Co. KG., Schmiedeberg
    M5/81 August Wolf, Langenberg
    M5/82 Steinhauer & Lück, Lüdenscheid
    M5/83 Bernhard Raseney, Zella-Mehlis
    M5/84 Hermann Junghanns, Beierfeld
    M5/85 Josef Püschner, Stolpen
    M5/86 Wilhelm Dietz, Lössnitz
    M5/87 Ossenberg-Engels, Iserlohn
    M5/88 M. Pickenbach, Berlin
    M5/89 Seidel & Walter, Lössnitz
    M5/90 Emil Enghofer & Fritz Schenk, Birkenfeld
    M5/91 Gebrüder Hahne, Lüdenscheid
    M5/92 Max Kessner, Beflin
    M5/93 Paulmann & Crone, Lüdenscheid
    M5/94 R. Wächtler & Lange, Mittweida
    M5/95 Franz Richter, Zschopau
    M5/96 Aufermann & Söhne, Lüdenscheid
    M5/97 Nordwall, Dransfeld & Co., Menden
    M5/98 Adolf Baumeister, Lüdenscheid
    M5/99 Gebrüder Lutz, Weil i. Schönbuch
    M5/100 Ernst Schneider, Lüdenscheid
    M5/101 Voss & Co., Hemer
    M5/102 Gebrüder Gloerfeld G.m.b.H., Lüdenscheid
    M5/104 Jean Neusinger, Zirndorf b. Nürnberg
    M5/105 August Enders, Oberrahmede
    M5/106 August Schulze, Berlin
    M5/107 Wetzel & Co., Essen-Werden/Ruhr
    M5/108 Hermann E. Müller, Bergneustadt
    M5/109 Hermann Unger, Lössnitz
    M5/110 Stimming & Venzlaff, Altenburg
    M5/111 Gustav Cordt, Lüdenscheid
    M5/113 Gebrüder Meier AG., Nürnberg
    M5/114 Hermann Eauer, Schwäb.-Gmünd.
    M5/115 Gebrüder Dombach, Lüdenscheid
    M5/116 William Prym G.m.b.H., Stolberg
    M5/117 Berg & Nolte AG., Lüdenscheid
    M5/118 Giesse & Schmidt, Rubla
    M5/119 Meyer & Franke, Luckenwalde
    M5/120 Karl Benrrup, Bielefeld
    M5/121 Gustave Hähl, Pforzheim
    M5/122 Walter Simon, Dresden
    M5/123 Friedrich Wimmer, Leipzig
    M5/124 Clarfeld & Co., Hemer
    M5/125 Friedrich Keller, Oberstein a. d. Nahe
    M5/126 Peter Wilhelm Heb, Lüdenscheid
    M5/127 Gustav Mössmer, Offenbach am Main
    M5/128 Heinrich Hulter Jr., Iserlohn
    M5/129 Julius Kremp, Lüdenscheid
    M5/130 Peter Seuser, Lüdenscheid
    M5/131 K. F. Selter G.m.b.H., Lüdenscheid
    M5/132 Ernst Scheiter, Eibenstock
    M5/133 Gebrüder Lange, Lüdenscheid
    M5/134 Hofe & Co., Lüdenscheid
    M5/135 Reum & v. Hofe, Lüdenscheid
    M5/136 Alb. Kattwinkel & Co., Lüdenscheid
    M5/137 F. W. Müller Jr., Berlin
    M5/138 Wilhelm Ladwig, Göppingen
    M5/139 C. G. Hochauf, Bautzen
    M5/140 Wilhelm Schröder & Co., Lüdenscheid
    M5/141 Böckle & Co., Geringswalde
    M5/142 J. Brinker, Lüdenscheid
    M5/143 Schmidt & Niedermeier, Nürnberg
    M5/144 Luis Keller, Oberstein/Nahe
    M5/145 Cramer & Dombach, Lüdenscheid
    M5/146 Otto Grossteinbeck, Velbert
    M5/147 Brauckmann & Rahmede, Lüdenscheid
    M5/148 Bernhard Haarmann, Lüdenscheid
    M5/149 M. Kutsch, Attendorn
    M5/151 G. Goseberg & Co. G.m.b.H., Dahle über Altena
    M5/152 Wilhelm Kolwitz, Bergedorf
    M5/153 Böhme & Hennen, Dresden
    M5/154 Tietz & Grossmann, Berlin-Neukölln
    M5/155 Stephan Merkl, Nürnberg
    M5/156 Gustav Hermann Osang, Dresden
    M5/157 Plate & Voerster, Kierspe
    M5/158 Georg Schwerin, Berlin
    M5/159 Gebrüder Haggenmüller, Mindelheim
    M5/160 August Plate, Kierspe
    M5/161 Storch & Stehmann G.m.b.H., Ruhla
    M5/162 August Schiedel, Geislingen
    M5/163 Albert Winges, Trusen
    M5/164 Hillenbrand & Bröer, Lüdenscheid
    M5/165 W. H. Teckemeyer, Herscheid
    M5/166 Albert Winkler, Ruhla
    M5/167 Otto Winkhaus, Dahle über Altena
    M5/168 Wilhelm Mittelmann, Tönisheide
    M5/169 Jean Schobert, Nürnberg
    M5/170 Emil Oberholz, Heiligenhaus
    M5/171 Hermann Sprenger, Iserlohn
    M5/172 P. I. Badorif, Anspach
    M5/173 Josef Düllstein, Geldern
    M5/174 Kehl & Eble, Stuttgart
    M5/175 Heinrich Meeh, Wurmberg b. Pforzheim
    M5/176 Hans Widmaier, München
    M5/177 Walter Heinrich Schmidt, Lüdenscheid
    M5/178 Georg Bonitz, Schwarzenberg
    M5/179 Schulte & Vosswinkel, Köln-Nippes
    M5/180 E. u. M. Weustenfeld, Solingen
    M5/181 Küppner & Co., Tönisheide
    M5/182 Brause & Co., Iserlohn
    M5/183 Julius Moser sen., Oberstein a. d. Nahe
    M5/184 Linden & Funke G.m.b.H., Iserlohn
    M5/185 Tweer & Turck, Lüdenscheid
    M5/186 R. C. Turck Wwe., Lüdenscheid
    M5/187 J. C. Maedicke OH., Berlin
    M5/188 Jacob Werder G.m.b.H., Nürnberg
    M5/189 Walgo, Inh. Goseberg, Kierspe
    M5/190 Drees & Co., Westig
    M5/191 Fa. Max Hempel, Nürnberg
    M5/192 H. A. Erbe, Schmalkalden
    M5/193 Otto Fechler, Bernsbach
    M5/194 Robert Rauschild, Pforzheim
    M5/195 Otto Klammer, Pforzheim
    M5/196 Moeller & Schroeder, Offenbach am Main
    M5/197 Hermann Schänzlm, Pforzheim
    M5/198 Karl Hensier, Pforzheim
    M5/199 Fritz Kohm, Pforzheim
    M5/200 Wilhelm Borgas, Eutingen
    M5/201 Zieh-, Press- und Stanzwerk G.m.b.R., Zwintschöna b. Halle a. d. S.
    M5/202 Eduard Mutschelknauss, Pforzheim
    M5/203 Robert Tümmler, Döbeln
    M5/204 A. Fries, Beuster & Schild, Berlin-Hohenschönhausen
    M5/205 Deschler & Sohn, München
    M5/206 Ferdinand Wagner, Pforzheim
    M5/207 Ferdinand Hoffstätter, Bonn am Rhein
    M5/208 Juijus Maurer G.m.b.H., Oberstein a. d. Nahe
    M5/209 Gustav Brehmer, Markneukirchen
    M5/210 Hermann Klittich, Pforzheim
    M5/211 C. H. Schäfer, Pforzheim
    M5/212 CarI Poellath, Schrobenhausen
    M5/213 Wilhelm Ruthenbeck, Brendenbruch
    M5/214 Emil Jüttner, Lüdenscheid
    M5/215 Al. Rettenmaier, Schwäb.-Gmünd.
    M5/216 Otto Geiger, Lüdenscheid
    M5/217 Max Engeibrecht, Planegg
    M5/218 Ochs & Bonn, Hanau am Main
    M5/219 Heinrich Muth, Hanau
    M5/220 Robert Schneider, Berlin
    M5/221 Carl Winkler, Hanau
    M5/222 Friedrich Roediger G.m.b.H., Hanau
    M5/223 Philipp & Gustav Fest, Hanau
    M5/224 Drescher & Kiefer, Hanau
    M5/225 Werner Redo, Saarlautern
    M5/226 Carl Jüngermann, Lüdenscheid
    M5/227 Gebrüder Schröder, Lüdenscheid
    M5/228 G. Danner, Mühlhausen
    M5/229 Lehmann & Wundenberg, Hannover
    M5/230 Wilhelm Deumer, Lüdenscheid
    M5/231 Walter Demmer, Lüdenscheid
    M5/232 Petz & Koch, Unterreichenbach
    M5/233 F. W. Winkhaus, Dahle über Altena
    M5/235 F. K. Vogelsang & Co., Lüdenscheid
    M5/236 Arno Tempel & Co., Oppach
    M5/237 Heinrich Ritter, Esslingen a. Neckar
    M5/238 Prokop, Jäger & Söhne, Rosenthal-Schweizermuhle
    M5/239 Ernst L. Müller, Pforzheim
    M5/240 Adler-Knopffabrik Carl Stein KG., Sohland
    M5/241 Hanseatische Silberwarenfabrik G.m.b.H., Bremen
    M5/242 Lind & Meyrer, Oberstein
    M5/243 Weiland & Sure, Lüdenscheid
    M5/244 Wilh. Graf, Komm.-Ges., Dahle ü. Altena
    M5/245 Rud. & Karl Kraus, Solingen
    M5/246 J. E. Hammer & Söhne, Geringswaldc
    M5/247 Hüsmert & Co., Solingen-Wald
    M5/248 Sohni, Heubach & Co., Oberstein
    M5/249 Sebnitzer Knopffabrik JOS. Koch, Sebnitz
    M5/250 Konrad Seiboth, Gablonz am N. (Sudetenland)
    M5/252 Matth. Saicher & Söhne AG. Wagstadt (Sudetenland)
    M5/253 Camill Bergmann & Co., Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M5/254 Otto Lang, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M5/255 Josef Rössier & Co., Gablonz am N. (Sudetenland)
    M5/256 Ziemer & Söhne, Oberstein
    M5/257 Julius Grefe KG., Dahle u. Altena
    M5/258 Arno Walipach, Salzburg
    M5/259 Gebrüder Jäger, Gablonz am N. (Sudetenland)
    M5/260 Julius Rauchfuhs, Schönwald u. Pirna (Sudetenland)
    M5/261 Matthias Ochsier & Sohn AG., Riegersdorf b. Bodenbach (Sudetenland)
    M5/262 Augustin Hieke, Tyssa b. Bodenbach (Sudetenland)
    M5/264 Anton Frz. Schönbach, Hellendorf u. Pima Nn 41
    M5/265 Magnus Richter, Schwarzbach
    M5/266 Franz Bernhardt, Tyssa b. Bodenbach (Sudetenland)
    M5/267 Gustav Körtel, Peterswald b., Bodenbach (Sudetenland)
    M5/268 Gustav Wenzel, Nieder-Preschkau, Kr. Tetschen
    M5/269 Rudolf Fischer Jr., Nixdorf (Sudetenland)
    M5/272 Josef Felix Söhne, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M5/273 Reichelmann & Co., Tellnitz b. Aussig (Sudetenland)
    M5/274 Ewald Turck, LüdenscheId
    M5/275 Adolf Kofer, Sebnitz
    M5/276 Klein & Quenzer AG., Oberstein a. d. Nahe
    M5/277 Ernst Kubiznak, Wien
    M5/284 Schar-Smolka, Schwechat b. Wien
    M5/285 Karl Juhn & Co. AG., Wien
    M5/288 Adaib. Kannglesser, Wien
    M5/289 Heinr. Ulbricht's Witwe., Wien
    M5/290 Lenkwerk Brüder Schneider AG., Wien
    M5/291 Albert Blodicek, Wien
    M5/292 Raimund Moser, Wien
    M5/293 Brüder Eisert AG., Wien
    M5/294 Franz Weinrank, Wien
    M5/295 Ferd. Kment G.m.b.H., Wien
    M5/296 Rudolf Menschiga, Wien
    M5/297 Josef Herzog, Wien
    M5/298 Hermann Martini, Wien
    M5/299 Andreas Unger, Wien
    M5/300 Schwertner & Cie., Eggenburg
    M5/301 Dominik Schönbaumfelds Sohn, Wien
    M5/302 William Prym, Wien
    M5/303 Rudolf Schanes, Wien
    M5/304 Phil. Turks Wwe., Wien
    M5/305 Wilhelm Pittner, Wien
    M5/306 Franz Petzl, Wien
    M5/307 Maria Schenkl, Wien
    M5/308 Karl Klecek, Wien
    M5/309 Steirische Kettenfabriken Pengg-Walenta AG., Graz
    M5/310 Otto Kogler, Wien
    M5/311 List & Hertl, Wien
    M5/312 Ad. Grohmann & Sohn, Würbenthal (Ostsudetenland)
    M5/313 Franz Schönbach, Riegersdorf (Sudetenland)
    M5/314 Paul Brüder, Tyssa b. Bodenbach (Sudetenland)
    M5/315 Laurenz Müller, Gross-Schönau (Sudetenland)
    M5/316 Heinrich Wander, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M5/317 Petzold & Maeser, Chemnitz
    M5/318 Buttig & Co., Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M5/319 Karl Schram, Brünn (Protektorat Mähren)
    M5/320 Ewald Ress, Wien
    M5/321 J. Ernst, Löbau
    M5/322 Walter & Henlein, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M5/323 W. Hobacher, Wien
    M5/324 Metallwarenfabrik 5. Jablonski G.m.b.H., Posen
    M5/325 EI-Ge, Leop. Gajduschek, Beilitz
    M5/326 Hein. Hoffmann, Inh. Karl Gürtler, Beilitz
    M5/327 Filipp Vogl, Wien
    M5/328 Treuhänder der Firma L. Bromberg, Tschenstochau
    M5/329 Berth. Jäger, Tyssa und Bodenbach (Sudetenland)
    M5/330 W. Aurich, Leipe



    Photo © Rickard Dahlberg

    M6 - Aluminum Products


    M7 - Daggers
    M7/1 Gebrüder Christians, Christianswerk, Solingen
    M7/2 Emil Voos Waffenfabrik, Solingen
    M7/3 Kuno Ritter, Solingen-Grafrath
    M7/4 August Müller KG., Solingen-Merscheid
    M7/5 Carl Julius Krebs, Solingen
    M7/6 H. & F. Lauterjung, Solingen
    M7/7 Hermann Konejung, Solingen
    M7/8 Eduard Gembruch, Solingen-Grafrath
    M7/9 SMF - Solinger Metallwaffenfabrik Stoecker & Co., Solingen
    M7/10 J. A. Henckels, Solingen
    M7/11 E. Knecht & Co., Solingen
    M7/12 WMW - Waffenfabrik Max Weyersberg, Solingen
    M7/12 Carl Robert Kaldenbach (duplicate)
    M7/13 Arthur Schüttelhofer & Co., Solingen-Wald
    M7/14 R D. Luneschloss, Solingen
    M7/15 Carl & Robert Linder, Solingen
    M7/16 Justus Brenger & Co., Solingen-Wald
    M7/17 A. Werth, Solingen
    M7/18 Richard Abr. Herder, Solingen
    M7/19 Edward Wüsthof Dreizackwerk, Solingen
    M7/20 Ernst Mandewirth, Solingen
    M7/21 Hermann Schneider, Solingen
    M7/22 Wilhelm Weltersbach, Solingen
    M7/23 Carl Halbach, Solingen
    M7/24 Reinhard Weyersberg, Solingen
    M7/25 Wilhelm Wagner, Solingen-Merscheid
    M7/25 Jostes & Co., Solingen (duplicate)
    M7/26 Carl August Meis, G.m.b.H., Solingen
    M7/27 Pumawerk (Lauterjung & Sohn), Solingen
    M7/28 Gustav Felix, Gloriawerk, Solingen
    M7/29 Klittermann & Moog G.m.b.H., Haan
    M7/29 Jacobs & Co. (duplicate)
    M7/30 Gebrüder Grafrath, Solingen-Widden
    M7/31 August Merten Mw., Solingen-Grafrath
    M7/32 Robt. Muller, Solingen-Merscheid
    M7/33 F W. Höller, Solingen
    M7/33 P.u.A. Duenzer, Solingen (duplicate)
    M7/34 Rudolf C. Jacobs, Solingen-Grafrath
    M7/35 Wilhelm Halback, Solingen
    M7/36 E. & F. Hörster, Solingen
    M7/37 Robert Klaas, Solingen-Ohligs
    M7/38 Paul Seilheimer, Solingen
    M7/39 Franz Steinhoff, Solingen-Wald
    M7/40 Hartkopf & Co., Solingen
    M7/41 Rudolf Schmidt, Solingen
    M7/42 W.K.C. (Weyersberg, Kirschbaum & Co.) Waffenfabrik, Solingen-Wald
    M7/43 Paul Weyersberg & Co., Solingen
    M7/44 F. W. Backhaus, Solingen-Obligs
    M7/45 Karl Bocker, Solingen
    M7/45 Ottersbach & Co., Solingen (duplicate)
    M7/46 Emil Gierling, Solingen
    M7/47 Paul Ebel, Solingen
    M7/48 Otto Simon, Steinbach
    M7/49 Friedrich Herder A.S., Solingen
    M7/50 Gebrüder Heller, G.m.b.H., Marienthal
    M7/51 Anton Wingen, Jr., Solingen
    M7/52 Herbertz & Meurer, Solingen-Grafrath
    M7/53 Nach. Gustav Weyersberg, Solingen
    M7/54 Gottfried Müller, Rerges-Vogtei
    M7/55 Robert Herder, Solingen-Ohligs
    M7/56 C. D. Schaaf, Solingen
    M7/57 Peter Lungstrass, Solingen-Ohligs
    M7/58 Louis Perlmann, Solingen
    M7/59 C. Lutters & Co., Solingen
    M7/60 Gustav L. Koller, Solingen
    M7/61 Carl Tillmans Sohn KG., Solingen
    M7/62 Friedrich Plucker Jr, Solingen-Grafrath
    M7/63 Herder & Engels, Solingen-Ohligs
    M7/64 Friedr. Geigis, Solingen-Foche
    M7/65 Karl Heidelberg, Solingen
    M7/66 Carl Eickorn, Solingen
    M7/67 Gottlieb Hammesfahr, Solingen-Foche
    M7/68 Tigerwerk Lauterjung & Co., Solingen
    M7/69 H.A. Erbe AG., Schmalkalden
    M7/70 David Malsch, Steinbach
    M7/71 Herm. Hahn, Solingen-Wald
    M7/72 Karl Rob. Kaldenbach, Solingen-Grafrath
    M7/73 F u. A. Helbing, Steinbach
    M7/74 Friedrich Aug. Schmitz, Solingen
    M7/75 Böker & Co., Solingen
    M7/76 Herbeck & Meyer, Solingen-Weyer
    M7/77 Gustav Schmeider, Solingen
    M7/78 Herm. Linder Sohn, Solingen
    M7/79 C. Bertram Reinhard & Sohn, Solingen
    M7/80 Gustav C. Spitzer, Solingen
    M7/81 Karl Tiegel, Riemberg
    M7/82 Gebrüder Born, Solingen
    M7/83 Richard Pluemacher Sohn, Solingen
    M7/84 Carl Schmidt Sohn, Solingen
    M7/85 Arthur Evertz, Solingen
    M7/86 Kuno Liemscheid & Co., Solingen auf der Hohe
    M7/87 Maich & Ambrom, Steinbach
    M7/88 Juliuswerk-J. Schmidt & Sohn, Riemberg i. Schlesien
    M7/89 Ernst Mandewirth, Solingen
    M7/90 Eickelnberg & Mack, Solingen
    M7/91 Carl Spitzer, Malsch
    M7/92 Peter Daniel Krebs, Solingen
    M7/93 Ewald Cleff, Solingen
    M7/94 Gebrüder Bell, Solingen-Grafarth
    M7/95 J. A. Schmidt & Sohn, Solingen
    M7/96 Drees & Sohn, Solingen
    M7/97 F Koeller & Co., Solingen-Ohligs
    M7/98 Ernst Erich Witte, Solingen
    M7/99 Franz Weinrank, Wien
    M7/100 Franz Pils & Sobn, Wien
    M7/101 Fritz Weber, Wien
    M7/102 Franz Pils & Sohn, Steinbach am St.
    M7/103 Josef Hack, Steyr (Ober-Donau)
    M7/104 Ludwig Zeitler, Wien
    M7/105 Rudolf Wurzer, St. Christophen
    M7/106 Georg Kerschbaumer, Steinbach an der Steyr
    M7/108 Karl Oschmann & Co., Brotterode i. Th.
    M7/109 Thomas Weilpütz, Solingen-Höscheid
    M7/110 Felbeck & Pickard, Solingen
    M7/111 H. Herder, Solingen
    M7/112 Carl Wusthof-Gladiatorwerk, Solingen
    M7/113 Berndorfer Metaliwarenfabrik - Arthur Krupp AG., Berndorf
    M7/114 Hugo Linder C. W. Sohn, Solingen-Weyer
    M7/115 Erhardt Reich, Schwcina
    M7/116 Franz Frenzel, Nixdorf (Sudetenland)
    M7/117 Julius Pilz Sohn, Nixdorf (Sudetenland)
    M7/118 Jacobs & Co., Solingen-Grafrath
    M7/163 E. & A. Helbig, Steinbach
    M7/183 Ernst E. Witte (Kroneck), Solingen
    M7/1051 Robert Klaas, Solingen
    M7/1053 P. D. Lüneschloss, Solingen
    M7/1164 David Malsch, Steinbach Krm.
    M7/1211 E. Pack & Sohn, Solingen


    M8 - Metal Accessories


    M9 - Tinnies
    M9/1 F. W. Assmann & Söhne, Lüdenscheid
    M9/2 Rud. Mayer, Pforzheim
    M9/3 L. Chr. Lauer, Nürnberg
    M9/4 Gustav Brehmer, Markneukirchen
    M9/5 Fugen Schmidhäussler, Pforzheim
    M9/6 Julius Dinnebier Nachf., Lüdenscheid
    M9/7 Foerster & Barth, Pforzheim
    M9/8 Christian Thomas Dicke, Lüdenscheid
    M9/9 Ferdinand Wagner, Pforzheim
    M9/10 Robert Hauschild, Pforzheim
    M9/11 Carl Poellath, Schrobenhausen
    M9/12 C. Baimberger, Nürnberg
    M9/13 Gustav Hahl, Pforzheim
    M9/14 M. Kutsch, Attendorn
    M9/15 Otto Schickle, Pforzheim
    M9/16 Berg & Nolte AG, Lüdenscheid
    M9/17 Friedrich Keck, Pforzheim
    M9/18 Karl Wild, Hamburg
    M9/19 Ernst Schneider, Lüdenscheid
    M9/20 "Walgo". Inh. Goseberg, Kierspe
    M9/21 Glaser & Sohn, Dresden
    M9/22 Dr. Franke & Co., KG., Lridenscheid
    M9/23 Ossenberg & Co., Dahle und Altena
    M9/24 Wilhelm Schroder & Co., Lüdenscheid
    M9/25 Richard Sieper & Söhne, Lüdenscheid
    M9/26 Hessische Fahnenfabrik Georg Schubkegel, Darmstadt
    M9/27 Bockle & Co., Geringswalde
    M9/28 Ferdinand Hoffstätter, Bonn
    M9/29 Rud Wachtler & Lange. Mittweida
    M9/30 Bernhard Haarmann, Lüdenscheid
    M9/31 Biedermann & Co., Obercassel
    M9/32 G. Danner, Muhihausen
    M9/33 Karl Hensler, Pforzheim
    M9/34 Werner Linker, Duisburg-Hochfeld
    M9/35 Gebrüder Gloerfeld KG, Lüdenscheid
    M9/36 Philipp und Gustav Fest, Hanau
    M9/37 Carl Winkler, Hanau
    M9/38 Tweer & Turck, Lüdenscheid
    M9/39 Wilhelm Deumer, Lüdenscheid
    M9/40 Karl Wurster, Markneukirchen
    M9/41 Julius Maurer G.m.b.H., Oberstein
    M9/42 Fritz Zimmermann, Stuttgart
    M9/43 Lohmann & Welschehold, Meinerzhagen
    M9/45 Dransfeld & Co., Menden
    M9/46 Otto Fechler, Bernsbach
    M9/47 Adolf Baumeister, Lüdenscheid
    M9/48 E. F. Wiedmann, Frankfurt am M.
    M9/49 Heinrich Muth, Hanau
    M9/50 Steinhauer & Lück, Lüdenscheid
    M9/51 Hermann Aurich, Dresden
    M9/52 Schmidt & Bruckmann, Pforzheim
    M9/53 Friedrich Linden, Lüdenscheid
    M9/54 Funcke & Bruninghaus, Lüdenscheid
    M9/55 Hermann Wemstein, Jena-Löbstedt
    M9/56 Werner Redo, Saarlautern
    M9/57 Gebrüder Lange, Lüdenscheid
    M9/58 Alfred Stubbe, Inh. Herben Tegge, Berlin
    M9/60 Paulmann & Crone, Lüdenscheid
    M9/61 Gebrüder Albert, Menden.
    M9/62 Berthold Kuhn, Catterfeld
    M9/63 Albert Ihne, Lüdenscheid
    M9/65 Friedrich Keller, Oberstein
    M9/66 Gottlieb Fr. Keck & Sohn, Pforzheim
    M9/67 Overhoft & Cie, Lüdenscheid
    M9/68 Gebrüder Mardey & Co., Wuppertal-Langerfeld
    M9/69 K. E. Haas, Hamburg
    M9/70 Walter Demmer, Lüdenscheid
    M9/71 Stuttgarter Metallwerk-Fabrik Mayer & Wilhelm, Stuttgart
    M9/72 Wilhelm Kolwitz, Bergedorf b. Hamburg
    M9/73 Julius Bauer Söhne, Zella-Mehlis
    M9/74 Heinrich Vogt, Pforzheim
    M9/75 M. Nett, Fürth
    M9/76 Hermann Bauer, Schwäb.-Gmünd.
    M9/77 Josef Fuess, München
    M9/78 Stefan Merkl, Nürnberg
    M9/79 Max Kamper, Lüdenscheid
    M9/80 Kruse & Söhne, Wuppertal-Barmen
    M9/81 Franz Reischauer, Idan
    M9/82 Matthias Ochsier & Sohn KG., Ansbach
    M9/83 Lehmann & Wundenberg, Hannover
    M9/84 Gebrüder Rood, Solingen
    M9/85 Gebrüder Hahne, Lüdenscheid
    M9/86 Adam Donner, Wuppertal-Elberfeld
    M9/87 Adolf Besson, Schwäb.-Gmjind.
    M9/88 A. Kunze & Co., Buchholz
    M9/89 Hillenbrand & Bröer, Lüdenscheid
    M9/91 Wilhelm Fuhner, Pforzheim
    M9/92 Paul Meybauer, Berlin
    M9/93 Frank & Reif o.H.G., Stuttgart
    M9/94 Walter Horn]ein, Schwäb.-Gmünd.
    M9/95 Pleuger & Voss, Lüdenscheid
    M9/96 Kallenbach, Meyer & Franke, Luckenwalde
    M9/97 Gebrüder Fobke, Stettin
    M9/98 Theodor Seibod, Offenbach a. M.
    M9/99 Hans Aich, Schwäb.-Gmünd.
    M9/100 Emil Oberholz, Reiligenhaus
    M9/102 Gebrüder Bender, Oberstein a. d. N.
    M9/103 Schimmel, Schmieder & Co., Schmölin
    M9/104 Fritz Zobel, Breslau
    M9/105 Karl Kahle, Flensburg
    M9/106 Richard Masseck, Weisswasser
    M9/107 Ossenberg-Engels, Iserlohn
    M9/108 L. 0. Stillgebauer, Solingen
    M9/109 Emil Vogelsang, Glauchau
    M9/110 Fritz Kohm, Pforzheim
    M9/111 Schauerte & Höhfeld, Lüdenscheid
    M9/112 Wurttembergische Metallwarenfabrik, Geislingen a. d St.
    M9/113 Ernst Conze, Lüdenscheid
    M9/114 Hermann Knöller, Lüdenscheid
    M9/115 Rob Hasenmayer Jr., Pforzheim
    M9/116 Wuh. A. Jager, Frankfurt a. M
    M9/117 Chn Bauer, Welzheim
    M9/118 Josef Preissier, Pforzheim
    M9/119 Alois Rettenmaier, Schwäb-Omünd.
    M9/120 Gustav Schuft, Cottbus
    M9/121 Furstenberger Porzellanfabrik, Furstenberg a. d. Weser
    M9/122 Stempel-Reich, Breslau
    M9/123 Gebrüder Cramer, Menden
    M9/124 Karl Pfohl, Pforzheim
    M9/125 Jakob Bengel, Inh. E., Hartenberger, Oberstein a. d. N.
    M9/126 Fried. Wuh. Schnurle, Duisburg am Rhein
    M9/127 Heinrich Schmidt, Sprottau
    M9/128 Paul Schulze & Co., Lubeck
    M9/129 Jörgum & Trefz, Frankfurt am Main
    M9/130 Bruno Mitlehner, Berlin
    M9/131 Noelle & Hueck KG, Lüdenscheid
    M9/132 Hermann Schulte Sohn, Lüdenscheid
    M9/133 Bebritpressstoffwerke G.m.b.H., Bebra
    M9/134 Seiler & Co., Geldern
    M9/135 C. W. Lots, Adorf
    M9/136 Ernst Scheiter, Eibenstock
    M9/137 H. Dürvel, Braunschweig
    M9/138 Prokop, Jager & Söhne, Rosenthal-Schweizermuhle
    M9/139 Bruno Winkler, Zittau
    M9/140 Leop. Kleins Witwe, Wien
    M9/141 Glöckner & Co., Annaberg
    M9/142 Otto Kunze, Fraureuth
    M9/143 R. Conrad Nach & Co. KG, Schmiedeberg.
    M9/144 Julius Moser sen., Inh. C., Moser, Oberstein a. d. N.
    M9/145 Kuhr & Langer, Eisenach
    M9/146 Mayer & Sohn, Erbach
    M9/147 Eduard Mutscheiknauss, Pforzheim
    M9/148 E. O. Friedrich, Leipzig
    M9/149 Willy Annetsberger, Munchen
    M9/150 Friedrich Roediger & Co., Hanau a. M.
    M9/151 Petz & Lorenz, Unterreichenbach
    M9/152 Stuffmann & Co., Haan
    M9/153 Staatl Bemstein-Manufaktur, Königsberg
    M9/154 Karl Forster & Grat Schwäb-Gmünd.
    M9/155 Lindner & Maak, Dresden
    M9/156 Ad. Schwerdt, Stuttgart
    M9/157 Lind & Meyer, Oberstein a. d. N.
    M9/158 Ochs & Bonn, Hanau a. M.
    M9/159 Wilhelm Helbing, Leipzig
    M9/160 Max Kremhelmer, Munchen
    M9/161 Sohni, Heubach & Co., Oberstein a d. N.
    M9/162 Ziemer & Söhne, Oberstein a. d. N.
    M9/163 Otto Wolter, Schwäb-Gmund.
    M9/164 Paul Merkens, Dusseldorf
    M9/165 Giesse & Schmidt, Ruhla
    M9/166 Hymmen & Co., Lüdenscheid
    M9/167 Emil Büxenstein, Pforzheim
    M9/168 Gustav Mössmer, Offenbach am Main
    M9/169 Deschler & Sohn, München
    M9/170 Karl Erbacher, Pforzheim
    M9/171 Rudolf Freund, Solingen
    M9/172 Eduard Hahn, Oberstein a. d. N.
    M9/173 P. C. Turck Witwe, Lüdenscheid
    M9/176 List & Hertl, Wien
    M9/177 August Menze & Sohn, Wien
    M9/178 C. W. Motz & Co., Brandenburg a. d.H.
    M9/179 Karl Gschiermeister, Wien
    M9/180 Adalbert Kanngiesser, Wien.
    M9/181 Sohni & Co., Oberstein a. d. N.
    M9/182 Karl Kuhn & Co. AG, Wien
    M9/183 Schar-Smolka, Schwechat b. Wien
    M9/184 Bruno Mulde, Bremen
    M9/185 J. E. Hammer & Söhne, Geringswalde
    M9/186 Konrad Seiboth, Gablonz a. N.
    M9/187 Grossmann & Co. Inh. Lorenz Hoffstätter u.L. Siefener, Wien
    M9/188 Schaeffer, Homberg G.m.b.H., Wuppertal -Barmen
    M9/189 Rudolf Stärz, Gablonz a. N.
    M9/190 Rudolf Richter, Schlag Nr 244
    M9/191 Wilhelm Borgas, Entingen
    M9/192 Albert Noswitz, Gablonz a. N.
    M9/193 Emil Peukert, Gablonz a. N.
    M9/194 Franz Schiffner, Gablonz a. N.
    M9/195 Franz Schmidt, Gablonz a. N.
    M9/196 Rudolf Lucke & Co., Gablonz a. N.
    M9/197 Gustav Miksch, Gablonz a. N.
    M9/198 Camill Bergmann & Co., Gablonz a. N.
    M9/199 Rudolf Pfeiffers Nachf., Hoschka & Pesch, Gablonz a. N.
    M9/200 Heinrich Stärz jr., Gablonz a. N.
    M9/201 Otto Lang, Gablonz a. N
    M9/202 Josef Rössler & Co., Gablonz a. N.
    M9/203 Wilhelm Pala, Gablonz a. N.
    M9/204 Franz Wenzeis Sohn, Braunau Heuscheuer
    M9/205 Fritz Zasche, Gablonz a. N.
    M9/206 J. C. Gante in, Berlin
    M9/207 Georg Patzner, Breslau.
    M9/208 Josef Feix Söhne, Gablonz a. N.
    M9/209 Gebrüder Jäger, Gablonz
    M9/210 Rudolf Lang, Kukan Nr.226 b. Gablonz
    M9/211 Adolf Scholze, Grünwald a. N.
    M9/212 Julius Rauchfühs, Schonwald u. Pirna
    M9/213 Eduard Gorlach & Söhne, Gablonz a. N.
    M9/214 August G. Tham, Gablonz a. N.
    M9/215 Rudolf Tham, Gablonz a. N.
    M9/216 Matth. Ochsier & Sohn AG, Riegersdor b. Bodenbach
    M9/217 A. Karneth & Sohn, Gablonz a. N.
    M9/218 Matth Salcher & Söhne AG., Wagstadt
    M9/219 Augustin Hieke, Tyssa b. Bodenbach
    M9/221 Richard Simm & Söhne, Gablonz a. N.
    M9/222 Otto Glausch, Grunwald b. Gablonz
    M9/223 Bruno Schöffel, Kukan
    M9/224 Walter & Henlein, Gablonz a. N.
    M9/225 Franz Maschke & Co., Gablonz a. N.
    M9/226 Heinrich Wander, Gablonz a. N.
    M9/227 Vereinigte Knopf-Werker Alfred Maborny, Wohlau
    M9/229 M. Schaubmayr, Wien
    M9/230 Josef Rücker & Sohn, Gablonz a. N.
    M9/231 Louis Keller, Oberstein
    M9/232 Magnus Richter, Schwarzbach
    M9/233 Gustav Könd, Peterswald b. Bodenbach
    M9/234 Franz Bernhardt, Tyssa b. Bodenbach.
    M9/235 Heinr Ulbricht's Wwe., Wien
    M9/236 Florian Schwarzer, Wien
    M9/237 Gebr Eichenauer, Hainfeld
    M9/238 Lenkwerk Brüder Schneider AG., Wien
    M9/239 A. Beladas Nach. Frz. Jungwirth, Wien
    M9/240 W. Gruber & Co., Wien
    M9/241 Ranns Pacher, Wien
    M9/242 Friedrich Orth, Wien
    M9/243 Josef Heintschel, Wien
    M9/244 Franke & Sohn, Heidenreichstein
    M9/245 Albert Bloudicek, Wien
    M9/246 Eduard Gösel, Wien
    M9/247 Rudolf Menschiga, Wien
    M9/248 Christlbauer & Sohn, Wien
    M9/249 Josef Mayr, Linz
    M9/250 Andreas Unger, Wien
    M9/251 Rudolf Schanes, Wien
    M9/252 Phil. Turks Wwe., Wien
    M9/253 Argentor-Werke, Wien
    M9/254 Hans Hischer, Wien
    M9/255 Schwenner & Cie., Eggenberg b. Graz
    M9/256 Franz Petzl, Wien
    M9/263 Adolf Klinger, Grünwald a. N.
    M9/264 Rudolf Dressier Jr., Gablonz a. N.
    M9/265 Eduard Kratzert, Gablonz a. N.
    M9/268 Franz Klamt & Söhne, Gablonz a. N.
    M9/269 Arno Wailpach, Salzburg
    M9/270 Wilhelm Tschinkel Abtl. II, Ober Kreibitz -Schonfeld
    M9/271 Gustav Wenzel, Nieder-Preschkau, Kr. Tetschen
    M9/272 Rudolf Fischer Jr., Nixdorf
    M9/273 Franz Lang, Gablonz a. N.
    M9/274 Karl Unger & Sohn, Gablonz a. N.
    M9/275 Erwin Hoffmann, Seidenschwanz
    M9/276 Josef Pörner, Gablonz a. N.
    M9/277 Franz Erben jr, Seidenschwanz
    M9/278 Reichelmann & Co., Tellnitz b. Aussig
    M9/279 E. Wohlmann, Gablonz a. N.
    M9/280 Rudolf Bergs, Gablonz a. N.
    M9/281 Richard Feix, Gablonz a. N.
    M9/282 Wilhelm Hammesfahr, Solingen
    M9/283 Emil Herrmann & Co. Gablonz a. N.
    M9/284 Robert Rudolf, Gablonz a. N.
    M9/285 Oskar Frech, Gablonz a. N.
    M9/286 Adolf Kofer, Sebnitz
    M9/287 Ewald Turck, Lüdenscheid
    M9/288 Klein & Quenzer AG., Oberstein a. d. N.
    M9/289 Gottlieb & Wagner, Oberstein a. d. N.
    M9/290 Otto Geiger, Lüdenscheid
    M9/291 Oswald Posselt, Gablonz a. N.
    M9/292 Ernst Hübner, Gablonz a. N.
    M9/293 Adolf Seidel Gablonz a. N.
    M9/294 W. Lehmann, Karlsbad-Weheditz
    M9/295 Josef Bergs & Co., Gablonz a. N.
    M9/296 Franz Schönbach, Riegersdorf
    M9/297 August Halter, Tolkemit, Kr. Elbing
    M9/298 Brüder Paul, Tyssa b. Bodenbach
    M9/299 Paul Garthe, Muspe
    M9/300 Volkskunst der Grafschaft Glatz, Kurt Klammt, Glatz-Neuland
    M9/301 Otto Sedlak, Gablonz a. N.
    M9/302 Bruno Pfeifer, Gablonz a. N.
    M9/303 Anton Markovskys Söhne, Gablonz a. N
    M9/304 Karl Schlenker, Schwäb.-Gmünd.
    M9/305 Rudolf Zappa, Bad Schlag b. Gablonz a. N.
    M9/306 R. Richard Haasis, Zittau
    M9/307 Kamill Schöffel, Grunwald a. N
    M9/308 Laurenz Müller, Gross-Schonau.
    M9/309 Willy Engel, Morchenstern, Kr. Gablonz
    M9/310 Otto Mischek, Gablonz a. N
    M9/311 Gralit-Kunstharzpresswerk, Grossmann, Pietschmann & Co., Nixdorf
    M9/312 Fritz Mannheim G.m.b.H., Kaiserslautern
    M9/313 Karl Pichl, Innsbruck
    M9/314 Moritz Hertwig KG., Tannenberg
    M9/315 Arno Melzer, Dresden
    M9/316 Rudolf Strake, Leipa
    M9/317 Franz Simon, Gablonz a. N.
    M9/318 Heinrich & Heinrich, Gablonz a. N.
    M9/319 Buttig & Co., Gablonz a. N.
    M9/320 Zappe & Co., Gablonz a. N.
    M9/321 Wiliy Zappe, Gablonz a. N.
    M9/322 Oskar Zappe Jr., Gablonz a. N.
    M9/323 Max Hering, Oldenburg i. 0.
    M9/324 Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen
    M9/325 Rosenthal-Porzellan AG., Selb.
    M9/326 Karl Schram, Brunn (Protektorat Mähren)
    M9/327 Otto Müller, Gablonz a. N
    M9/328 Julius Gerhard. Pforzheim
    M9/329 Max Ulbrich, Gablonz a. N.
    M9/330 Ewald Ress, Wien
    M9/331 Erhard & Söhne AG, Schwäb.-Gmünd.
    M9/332 Dmk. Schönbaumfelds Sohn, Wien
    M9/333 Alfred Simet, Wien
    M9/334 Augustin Prager, Gablonz a. N.
    M9/335 R. Kreisel, Gablonz a. N.
    M9/336 W. Hobacher, Wien


    M10 - Musical Instruments


    M11 - NSDAP Long Service Medals
    M11/1 Steinhauer und Lück, Lüdenscheid
    M11/2 B. H. Mayers Kunstprägeanstalt, Pforzheim
    M11/3 Ferdinand Roffstätter, Bonn am Rhein
    M11/4 Alfred Stübbe, Inh. H. Tegge, Berlin
    M11/5 Gustav Brehmer, Markneukirchen
    M11/6 Paul Meybauer, Berlin
    M11/7 Foerster und Barth, Pforzheim
    M11/8 Eugen Schmidhäussler, Pforzheim
    M11/9 Schwenner & Cie., Eggenberg b. Graz
    M11/10 Deschler & Sohn, München
    M11/11 Grossmann & Co., Wien
    M11/12 F. Jungwirth, Wien
    M11/13 Friedrich Orth, Wien
    M11/14 Gebrüder Jäger, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M11/15 Karl Wurster, Markneukirchen
    M11/16 Carl Poellath, Schrobenbausen
    M11/17 L. Chr. Lauer, Nürnberg
    M11/18 Heinrich Ulbrichts Witwe., Kaufing b. Schwanenstadt
    M11/19 Wilhelm Deumer, Lüdenscheid
    M11/20 F. W. Assmann & Söhne, Lüdenscheid
    M11/21 Josef Rillebrand, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M11/22 Ferdinand Wagner, Pforzheim
    M11/23 Hans Doppler, Weis
    M11/25 Fr. Keck & Sohn, Pforzheim
    M11/26 Karl Pichl, Innsbruck
    M11/27 Rudolf Richter, Schlag b. Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M11/28 Konrad Seibotb, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M11/29 Simet & Co., Wien
    M11/30 Rudolf Souval, Wien
    M11/31 Karl Wild, Hamburg
    M11/32 Oswald Posselt, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M11/33 Fritz Zimmermann, Stuttgart
    M11/34 Frank & Reit Stuttgart
    M11/35 Argentor-Werke, Rust & Hetzel, Wien
    M11/36 Richard Simm & Söhne, Gablonz a. N. (Sudetenland)
    M11/39 Karl Hensler, Pforzheim


    M12 - NSDAP Miniature Long Service Medals
    M12/1 Hymmer. & Co., Lüdenscheid
    M12/2 Petz & Lorenz, Unterreichenbach
    M12/3 Apreck & Vrage, Leipzig
    M12/5 Julins Bauer Söhne, Zella-Mehlis
    M12/6 Adam Donner, Wuppertal-Elberfeld
    M12/7 Friedrich A. H. Meyer, Berlin-Friedenau
    M12/8 E. Harbrecht-Baun, Stuttgart
    M12/9 Otto Schickle, Pforzheim
    M12/10 Boerger & Co., Berlin
    M12/11 Eduard Schiffer, Bielefeld
    M12/12 Theodor Schulz, Schaiksmühle
    M12/13 Schauerte & Höhfeld, Lüdenscheid
    M12/14 Alois Rettenmajer, Schwäb.-Gmünd.
    M12/15 Albert vom Hofe, Lüdenscheid
    M12/16 P. Sandig & Co., Liegnitzer Silberwarenfabrik, Liegnitz
    M12/17 Funke & Bruninghaus, Lüdenscheid

  5. #5

    Default Re: Some Documents to share

    LUFTSCHUTZ GAZ MASK



    Kenn-Nummer Firma Zugewiesen fuer
    RL1-37/54 Draeger Atemwiderstandsmesser
    RL1-38/3 Auer S-Maske, S-Filter, S-Tragebuechse
    RL1-38/4 Auer VM-37, VK-Karton,VM-Filter
    RL1-38/5 Draeger S-Maske, S-Filter, S-Tragebuechse
    RL1-38/6 Draeger VM-37, VK-Karton,VM-Filter
    RL1-38/16 Draeger Schutzbeutel fuer Filtereinsaetze
    RL1-38/17 Auer Schutzbeutel fuer Filtereinsaetze
    RL1-38/56 Draeger Gasschutzhaube(Verwundetenhaube)
    RL1-38/88 Draeger Ergaenzungskasten fuer VM 37
    RL1-38/94 Draeger Tragetasche fuer VM37 (Muster Draeger)
    RL1-39/6 Draeger Schaumodell VM Filter 37 (Muster Draeger)
    RL1-39/32 Draeger Tragetasche fuer VM37
    RL1-39/51 Draeger Doppelanschluss-Stueck fuer die VM37
    RL1-39/66 Draeger Hochknoepfvorrichtung fuer die S-Maske
    RL1-39/90 Draeger SM-Filter
    RL1-39/86 Auer VM-40 schwarz & gruen, VM-Karton
    RL1-39/87 Draeger VM-40 ??????? & gruen, VM-Karton
    RL1-39/47 Auer Gasbettchen fuer Saeuglinge
    RL1-39/48 Draeger Gasbettchen fuer Saeuglinge
    RL1-39/50 Draeger Gasjaeckchen fuer Kleinkinder
    RL1-39/55 Eugen Suhl VM-Pappdose
    RL1-39/43 ?? VM-Pappdose
    RL1-39/36 Werner Küning VM-Tasche
    RL1-39/45 Optimit DM.1(Gasmaske)
    RL1-40/73 Draeger S-Filter
    RL1-40/74 Draeger S-Tragebuechse
    RL1-40/75 Draeger Klarscheiben fuer S-Maske und VM
    RL1-40/79 Draeger Klarsichtmittel
    RL1-40/76 Auer S-Tragebuechse
    RL1-40/77 Auer Filter
    RL1-40/9 Unbekannt VM-Tragebuechse
    RL1-40/11 Scheithauer VM-Tragebuechse
    RL1-41/8 Maskenspanner
    RL1-41/20 Aug. Zschiedrich VM-Tragebuechse
    RL1-44/6 Auer Gasjaeckchen fuer Kleinkinder

  6. #6

    Default Re: Some Documents to share

    WAA CODES



    • WaA1 Berlin-Suhler Waffenwerke Suhl 1937 - 39
    • WaA1 337 Berlin-Suhler Waffenwerke Suhl 1939 - 40
    • WaA1 bcd Gustloff-Werke Weimar 1941 - 45
    • WaA4 Otto Sindel Berlin 1934
    • WaA4 Berlin-Suhler Waf-fenwerke Suhl 1937 - 39
    • WaA4 Berlin-Suhler Waf-fenwerke Suhl 1938
    • WaA4 337 Berlin-Suhler Waf-fenwerke Suhl 1939
    • WaA4 936 Gustloff-Werke Weimar 1940
    • WaA14 emj Adalbert Fischer Berlin 1940 - 42
    • WaA14 cmr Hawig Berlin 1941, 43
    • WaA14 emj Adalbert Fischer Berlin 1942
    • WaA14 fuq Curt Vogel, Leder-warenwerk Cottbus 1942
    • WaA14 fuq Curt Vogel, Leder-warenfabik Cottbus 1943
    • WaA14 dde Robert Larsen Berlin 1941
    • WaA14 hft Becker & Co. Berlin 1942
    • WaA14 jsd G.Reinhardt Berlin 1941
    • WaA18 A. Wunderlich Berlin 1927
    • WaA18 G. Reinhardt Berlin 1937
    • WaA18 bcd Gustloff-Werke Weimar
    • WaA19 WwSu Westfalische Waf-fenfabrik 1940
    • WaA20 64
    • WaA20 cnx Appel Berlin-Spandau
    • WaA22 S/173 Baj. 1934
    • WaA23 bml Hans Römer Neu-Ulm, Do-nau 1943-44
    • WaA25 ddl Baj. Josua Cort Remscheid 1943 - 44
    • WaA26 S/237 Die Berlin-Lübecker Maschinenfabriken Lübeck 1936 - 38
    • WaA26 237 Die Berlin-Lübecker Maschinenfabriken Lübeck 1938
    • WaA26 S/243 Mauser-Werke Borsigwalde 1938
    • WaA26 243 Mauser-Werke Borsigwalde 1938 - 40
    • WaA26 ar Mauser-Werke Borsigwalde 1941 - 44
    • WaA27 dlv Deut. Edelstahlwer-ke Remscheid J.G.Bayer 1941
    • WaA29 Reinhardt Posseneck 1937 - 40
    • WaA37 147 Sauer und Sohn Suhl 1939 - 40
    • WaA37 Baj. Gebr. Heller Marienthal bei Schweina (PL?) 1939 - 40
    • WaA37 ce Sauer und Sohn Suhl 1941 - 44
    • WaA37 122 Haenel Suhl 1940
    • WaA37 fxo Haenel Suhl
    • WaA41 jhg G. Genschow (=Geco) Berlin 1942- 44
    • WaA41 gut W. Schürmann Bielefeld
    • WaA42 Gebr. Klinge Dresden 1936
    • WaA42 C. Heinichen Dresden 1937
    • WaA44 Autounion
    • WaA47 cgn 1941
    • WaA47 cgu Strolla's Söhne Wien (AT) 1940
    • WaA47 erg A. Döppert Kitzingen 1940
    • WaA47 cey K. Budischovsky Wien (AT) 1940 - 41
    • WaA49 S/147K Sauer und Sohn Suhl 1934
    • WaA49 S237 Die Berlin-Lübecker Mashinenfabriken Lübeck 1936
    • WaA49 Mauser-Werke Borsigwalde
    • WaA51 Erma Erfur
    • WaA56 jhv Metallwaren- Waffen- u. M. Budapest (HU) 1941
    • WaA58 jhv Metallwaren- Waffen- u. M. Budapest (HU) 1941 - 42
    • WaA62 S/172 Baj. 1934
    • WaA62 S/178 Baj. 1935
    • WaA62 S/239 Baj. 1935
    • WaA63 S/42 Mauserwerk Oberndorf 1935 - 38 S/42 P08 Mauserwerk Oberndorf 1937
    • WaA63 42 Mauserwerk Oberndorf 1938 - 39
    • WaA63 945 Waffenw. Brünn Brünn (CZ) 1940
    • WaA63 dot Waffenw. Brünn Brünn (CZ) 1941 - 45
    • WaA63 VZ24 Baj.Umbau Waffenw. Brünn Brünn (CZ) 1940
    • WaA63 swp Waffenw. Brünn Brünn (CZ) 1945
    • WaA63 dot VZ24 Baj.Umbau Waffenw. Brünn Brünn (CZ) 1942 - 43
    • WaA65 bdr R. Ehrhardt Pössneck, Thüringen 1942
    • WaA68 S/155 Baj. E. u. F. Hörster Solingen 1934
    • WaA76 oub A. Jelinek Gross-Meseritsch (CZ)
    • WaA76 Ceská zbrojovka akc. spol. v praze (CZ)
    • WaA76 C. Zbrojovka Prag (CZ) 1941
    • WaA76 fnh Böhmische Waffen-fabrik Prag (CZ) 1944 - 45
    • WaA76 fnh Böhmische Waffen-fabrik Prag (CZ)
    • WaA77 lyo Kromolowski Radom (PL)
    • WaA77 S/27 Erma und Geipel Erfurt 1938
    • WaA77 27 Erma und Geipel Erfurt 1938
    • WaA77 ndk Arba GmbH Petrikau (PL) 1944
    • WaA77 660 Steyr-Daimler-Puch Steyr (AT) 1939
    • WaA77 bnz Steyr-Daimler-Puch Steyr (AT) 1940 - 44
    • WaA78 S/178 Baj. 1934 - 35
    • WaA80 dou Waffenw. Brünn Bystrica (SK) 1941 - 45
    • WaA84 Kongsberg Våpen-fabrik Drammen (NO) 1943 - 45
    • WaA84 Kongsberg Våpen-fabrik Drammen (NO) 1941 - 45
    • WaA84 Baj. Kongsberg Våpen-fabrik Drammen (NO) 1942 - 45
    • WaA86 bdr R Ehrhardt Pössneck, Thü-ringen 1942 - 44
    • WaA88 Spreewerke
    • WaA88 S/177 Baj. F. Herder Solingen 1934
    • WaA91 Otto Sindel Berlin 1934
    • WaA94 Otto Sindel Berlin
    • WaA94 L. Seschke 1935
    • WaA94 Curt Vogel, Leder-warenwerk Cottbus 1938
    • WaA94 Frost & Jahnel
    • WaA95 S/184 Baj. WKC Solingen 1936
    • WaA96 Hommel Werke
    • WaA98 gyo Hans Dinkelmeyer Nürnberg 1941
    • WaA100 G. Genschow Berlin 1939
    • WaA100 Curt Vogel, Leder-warenwerk Cottbus 1939
    • WaA100 krm C. Pose Berlin
    • WaA101 cdg Auvaerter und Bubeck Stuttgart 1934, 36, 38 - 41
    • WaA101 Ehrhardt und Kirsten Leipzig 1938 - 40
    • WaA101 Hawig Berlin 1940
    • WaA101 gfg Carl Hepting Stuttgart 1941 - 42
    • WaA101 nka J.J.Schlayer Reutlingen (Württbg.) 1943
    • WaA102 Carl Ackva Bad-Kreutznach 1934
    • WaA103 F. N. Lüttich (BE)
    • WaA103 bmo Hans Deuter Augsburg
    • WaA105 joa Carl Heinichen Dresden 1934
    • WaA106 joa Carl Heinichen Dresden 1941
    • WaA107 Auwaetrer und Bubeck Stuttgart 1934
    • WaA107 Hans Römer Neu-Ulm, Donau 1936
    • WaA107 Schnellpressenfabrik Heidelberg 1939
    • WaA108 Carl Heinichen Dresden 1934
    • WaA108 S/42 Mauserwerk Oberndorf 1935
    • WaA12 G. Genschow Berlin 1936
    • WaA114 S/237 Berlin-Lübecker Ma-schinenfabriken Lübeck 1936
    • WaA114 S/147 Sauer und Sohn Suhl 1934 - 35
    • WaA115 S/147 Sauer und Sohn Suhl 1934
    • WaA116 S/237 Berlin Lübecker Ma-schinenfabriken Lübeck 1936
    • WaA116 S/147 Sauer und Sohn Suhl 1934 - 36
    • WaA117 Erma WaA118 S/173 Baj. 1935
    • WaA118 S/177 Baj. F. Herder Solingen 1935
    • WaA121 Karl Barth Waldbröhl, Rhld. 1939
    • WaA127 DLU, dlu E. Lüneschloss Solingen 1940 - 41
    • WaA132 Erma Erfurt
    • WaA134 bcd Gustloff-Werke Weimar 1943
    • WaA135 Karl Ackva Bad Kreuznach 1934
    • WaA135 S/42 Mauserwerk Oberndorf 1935
    • WaA135 bmo Hans Deuter Augsburg 1939
    • WaA135 byf Mauserwerk Oberndorf 1941 - 45
    • WaA135 qnw byf Teile 1945
    • WaA136 Karl Ackva Bad Kreuznach 1934
    • WaA136 Hans Deuter Augsburg 1934
    • WaA136 cdg Auwaerter und Bubeck Stuttgart 1934
    • WaA136 bdr R.Ehrhardt Pössneck (Thür.) 1941
    • WaA138 cny C. Pose Berlin
    • WaA138 krm C. Pose Berlin
    • WaA138 S/239 Baj. 1935
    • WaA140 ch F. N. Lüttich (BE)
    • WaA140 F. N. Lüttich (BE)
    • WaA142 Gebr. Klinge Dresden 1936 - 38
    • WaA142 Otto Reichel Lengefeld 1936 - 39
    • WaA142 Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1939
    • WaA142 Carl. Heinichen Dresden 1938
    • WaA142 ffr E. Thielenhaus Wuppertal 1941
    • WaA145 195? Karl Barth Waldbröhl, Rhld. 1939
    • WaA145 jln Deutsche Leder-Werkstätten Pirmasens 1942 - 43
    • WaA147 cey K. Budischovsky Wien (AT) 1940
    • WaA150 bla E. G. Leuner Bautzen 1942
    • WaA154 erg A. Döppert Kitzingen 1942
    • WaA155 S/245 Baj. J. Sch. 1937
    • WaA155 Baj. J. Sch. 1939
    • WaA159 E. G. Leuner Bautzen 1939, 41,42
    • WaA159 E. G. Leuner Bautzen 1937
    • WaA159 bla E. G. Leuner Bautzen 1944
    • WaA159 ros 1944
    • WaA161 cdg Auwearter und Bubeck Stuttgart 1940
    • WaA162 P. Beretta Gardone (IT)
    • WaA163 dtu G. J. Ensink Ohrdruf, Thüringen 1939, 41
    • WaA163 joa Carl Heinichen Dresden 1941
    • WaA170 Alban Zeitz 1939
    • WaA170 bdq Ehrhardt und Kirsten Leipzig 1941
    • WaA170 bcb Otto Graf Leipzig 1940 - 42
    • WaA170 hsu
    • WaA W pp hol. 1943 - 44
    • WaA173 jhv Metallwaren- Waffen-u. Mf. Budapest (HU) 1941 - 44
    • WaA179 jkh Carl Busse Mainz
    • WaA182 grz Krüger Breslau 1944
    • WaA182 ftc Frost und Jahnel Breslau 1938, 40,41
    • WaA182 bnz Steyr-Daimler-Puch Steyr (AT) 1944
    • WaA183 dtu G. J. Entsink Ohrdruf, Thü-ringen 1941
    • WaA185 Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1940
    • WaA186 Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1940
    • WaA186 R. Ehrhardt Pössneck, Thüringen 1937
    • WaA189 kls Steyr-Daimler-Puch Warschau (PL)
    • WaA189 Steyr-Daimler-Puch Warschau (PL)
    • WaA190 Auwearter und Bubeck Stuttgart 1939
    • WaA195 dkk F. Offerman Bensberg 1942 - 44
    • WaA195 dta A. Waldhausen Köln 1941 - 42
    • WaA195 dla Karl Barth Waldbröhl, Rhld. 1940 - 44
    • WaA195 dtu G. J. Ensink Ohrdruf, Thüringen 1941
    • WaA195 epf (can be eqf also) Brng. Hp Hol. Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1941 - 42
    • WaA195 epf Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1944
    • WaA195 ewx F. u. K. Voegels Köln 1942, 44
    • WaA201 W. Brand Heidelberg 1936
    • WaA203 kpm Franz Corbau Berlin
    • WaA204 jvf W. Brand Heidelberg 1936, 38,39,41
    • WaA204 gmo Rahm & Kampmann Kaiserslautern 1944
    • WaA204 Hohmann Kaiserslautern
    • WaA204 avx Südmetall AG, Mussbach a.d. Weinstr
    • WaA210 cxb Moll Goch, Rhld. 1943
    • WaA211 S/42 Mauserwerk Oberndorf 1935
    • WaA211 Mauser-Werke Borsigwalde
    • WaA214 S/147 Sauer und Sohn Suhl 1935 - 38
    • WaA214 S/178 Baj. Gebr. Heller Marienthal bei Schweina (PL) 1937
    • WaA214 147 Sauer und Sohn Suhl 1938
    • WaA214 237 Die Berlin-Lübecker Maschinenfabriken Lübeck 1939 - 40
    • WaA214 duv Die Berlin-Lübecker Maschinenfabriken Lübeck 1940 - 44
    • WaA214 qve Die Berlin-Lübecker Maschinenfabriken Lübeck 1945
    • WaA214 Erma Erfurt
    • WaA216 S/185 Baj. 1936
    • WaA217 S/243 Mauser -Werke Borsigwalde 1935 - 37
    • WaA218 bcd Gustloff-Werke Weimar
    • WaA218 S/185 Baj. Elite Diamantwerke Chemnitz 1937
    • WaA218 Baj. Elite Diamantwerke Chemnitz 1938 - 39
    • WaA218 i Baj. Elite Diamantwerke Chemnitz 1941
    • WaA219 S/242 Baj. 1936 - 37
    • WaA220 S/178 Baj. 1935
    • WaA221 e Herman Köhler Altenburg, Thüringen 1942
    • WaA229 S/238 Baj. 1935
    • WaA234 F. u. K. Voegels Köln 1936
    • WaA234 Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1936
    • WaA241 S/42 Mauserwerk Oberndorf 1935
    • WaA243 ab Mundlos AG Magdeburg 1938, 41, 42
    • WaA243 ab Baj. Mundlos AG Magdeburg 1941, 42
    • WaA250 Baj. F. Herder Solingen 1937
    • WaA251 Star B. Echeverria S.A. Eibar (ES)
    • WaA251 Unceta y Compania S.A. Guernica (ES)
    • WaA251 Manufacture D'Armes des Pyren-ees, Hendaye (FR)
    • WaA251 Manufacture D'Armes des Bayonne Bayonne (FR)
    • WaA251 S.A.C.(chatellerault) M. (FR) 1941 - 44
    • WaA251 jwh Baj. S.A.C(chatellerault) M. (FR) 1941 - 44
    • WaA253 S/174 Baj. 1935 - 37
    • WaA253 S/176 Baj. 1936
    • WaA253 S/178 Baj. 1936
    • WaA253 S/175 Baj. Carl Eickhorn Solingen 1936 - 37
    • WaA253 S/242 Baj. 1936 - 37
    • WaA253 S/155 Baj. E. u. F. Hörster Solingen 1937
    • WaA253 Baj. E. u. F. Hörster Solingen 1937 - 40
    • WaA253 Baj. F. Herder Solingen 1937, 39, 40
    • WaA253 S/172 Baj. 1937
    • WaA253 Baj. Ernst Pack u. Söhne 1937, 39, 40
    • WaA253 Baj. Berg & Co. Solingen 1937 - 39
    • WaA253 Baj. Carl Eickhorn Solingen 1937 - 40
    • WaA253 Baj.. Clemen & Jung Solingen 1938 - 39
    • WaA253 Baj. Rich. Herder Solingen 1938
    • WaA253 Baj. F. W. Höller Solingen 1938, 40
    • WaA253 Baj. A. Coppel Solingen 1937, 39, 40
    • WaA253 Baj. WKC Solingen 1937, 38, 40
    • WaA253 Baj.. Josua Cort Remscheid 1937 - 39
    • WaA253 ddl Baj. Josua Cort Remscheid 1940
    • WaA253 Baj. P. Weyersberg Solingen 1938 - 40
    • WaA253 Baj. Mundlos AG Magdeburg 1940
    • WaA270 cxb Goch, Rhld.
    • WaA272 dtv C. O. Gehrckens Pinneberg 1941
    • WaA279 dtv C. O. Gehrckens Pinneberg 1940 - 42, 44
    • WaA279 dlu, DLU P08 hol. E. Lüneschloss Solingen 1943
    • WaA279 dtu G. J. Entsink Ohrdruf, Thüringen 1941
    • WaA280 S/27 Erma und Geipel Erfurt 1935 - 37
    • WaA280 27 Erma Erfurt 1938 - 40
    • WaA280 ax Erma Erfurt 1940 - 41
    • WaA280 S/243 Mauser-Werke Borsigwalde 1938
    • WaA280 243 Mauser Borsigwalde 1938
    • WaA280 cww Carl Weiss Braunschweig 1942
    • WaA280 ce Sauer und Sohn Suhl 1942 - 44
    • WaA286 jhg G. Genschow Berlin 1938, 40 - 42
    • WaA286 Carl Ackva Bad-Kreuznach 1939 - 40
    • WaA286 Carl Busse Mainz 1939
    • WaA300 F. u. K. Voegels Köln 1937
    • WaA300 eue Otto Reichel Lengefeld 1939 - 41
    • WaA303 1942
    • WaA313 ab Baj. Mundlos AG Magdeburg 1942, 44
    • WaA313 ab Mundlos AG Magdeburg 1943 - 44
    • WaA323 A. Fischer Guttstadt 1938 - 39
    • WaA330 Ruffel und Borns Hannover 1936
    • WaA330 A. Waldhausen 1937
    • WaA330 Carl Weiss Braunschweig 1937 - 38
    • WaA337 G. Genschow Berlin 1936
    • WaA337 F. u. K. Voegels Köln 1936
    • WaA353 ac C. Walther Zella-Mehlis 1941
    • WaA357 Baj. F. Herder Solingen 1937
    • WaA359 S/147 Sauer und Sohn Suhl 1935 - 38
    • WaA359 147 Sauer und Sohn Suhl 1938 - 40
    • WaA359 ce Sauer und Sohn Suhl 1941 - 44
    • WaA359 C. Walther Zella-Mehlis 1939, 40
    • WaA359 ac C. Walther Zella-Mehlis 1941 - 45
    • WaA359 Erma Erfurt
    • WaA367 F. u. K. Voegels Köln 1939
    • WaA387 ewx F. u. K. Voegels Köln 1936, 38, 39
    • WaA387 Karl Barth 1937
    • WaA387 eqf Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1936
    • WaA387 G. Genschow Berlin 1936 - 37
    • WaA392 arr, rco Braunschweigische Blechwarenfabrik Braunschweig 1943 - 45
    • WaA392 cww Carl Weiss Braunschweig
    • WaA400 Schultz Augsburg 1939
    • WaA403 (CZ)
    • WaA416 hjg Kimnack & Brunn Kaiserslautern 1939
    • WaA416 jln Deutsche Leder-werkstätten Pirmasens 1940 - 41
    • WaA439? S/244 Baj. Mundlos AG Magdeburg
    • WaA445 fsx A. Scholle Zeitz 1940 - 42
    • WaA445 A. Scholle Zetz 1940
    • WaA455 Hans Römer Neu-Ulm, Donau 1937
    • WaA455 Henseler und Co, Neu Ulm 1939
    • WaA468 Schultz Augsburg 1939
    • WaA497 bpr J. Grossfuss Döbeln, Sa
    • WaA497 brg H. W. Schmidt Döbeln, Sa
    • WaA513 gaq Otto Stephan Mühlhausen, Thür. 1944
    • WaA519 crs Baj. P. Weyersberg Solingen 1942 - 45
    • WaA519 agv Baj. Berg & Co. Solingen 1942 - 44
    • WaA519 asw Baj. F. u. K. Hörster Solingen 1942 - 44
    • WaA519 cof Baj. Carl Eickhorn Solingen 1942 - 44
    • WaA519 ddl Baj. Josua Cort Remscheid 1942 - 43
    • WaA519 ffc Baj. F. Herder Solingen 1942 - 44
    • WaA519 fnj Baj. A. Coppel Solingen 1942 - 44
    • WaA519 cqf Baj. Clemen & Jung Solingen 1943
    • WaA519 fze Baj. F. W. Höller Solingen 1943 - 44
    • WaA519 cul Baj. E. Pack Solingen 1943 - 44
    • WaA519 cvl Baj. WKC Solingen 1942 - 44
    • WaA519 clc Baj. Rich. Herder Solingen 1944
    • WaA519 pyy Baj. 1944
    • WaA519 sgx Baj. F. u. K. Hörster Solingen 1944 - 45
    • WaA537 ddl Baj. Josua Cort Remscheid 1943 - 44
    • WaA547 Baj. Dürkopp-Werke 1938 - 39
    • WaA607 Waffenw. Brünn Bystrica (SK) 1940
    • WaA607 dou Waffenw. Brünn Bystrica (SK) 1941
    • WaA607 Waffenw. Brünn Bystrica (SK) 1940
    • WaA607 VZ24 Umbau der Baj. Waffenw. Brünn Bystrica (SK) 1940
    • WaA613 F.N. Lüttich (BE)
    • WaA623 660 Steyr-Daimler-Puch Steyer (AT) 1939 - 40
    • WaA623 bnz Steyr-Daimler-Puch Steyer (A) 1940 - 45
    • WaA623 Radom (PL)
    • WaA640 bmd Max Müller Nürnberg 1941 - 42
    • WaA640 H. D. 1942
    • WaA640 erg A. Döppert Kitzingen 1941 - 42
    • WaA641 dlu E. Lüneschloss Solingen 1941
    • WaA648 bmd Max Müller Nürnberg 1942
    • WaA 649 640??? A. Döppert Kitzingen 1941
    • WaA655 42 Mauserwerk Oberndorf 1938 - 41
    • WaA655 S. A. C.(chatellerault ) M. (FR) 1940
    • WaA655 Sauer und Sohn Suhl 1940
    • WaA655 Baj. J.Sch. 1940
    • WaA668 gjh R. Conte Offenbach a. M. 1940 - 42, 44
    • WaA668 hlv Maury & Co. Offenbach a. M. 1943
    • WaA668 jhz Jean Weipert Offenbach a. M. 1941
    • WaA668 gfg Carl Hepting Stuttgart 1942
    • WaA668 R. Reinhardt Posseneck 1941
    • WaA706 F. Grosse Dresden 1939
    • WaA706 gxy Gebr. Klinge Dresden 1941, 44
    • WaA706 joa Carl Heinichen Dresden 1941, 43
    • WaA706 cea H. Thiele Dresden 1942
    • WaA706 jvd Erste Nordböhmische Metall.w.f. Sudetenland 1942 - 45
    • WaA707 joa Carl Heinichen Dresden 1934
    • WaA708 706? gxy Gebr. Klinge Dresden 1939, 44
    • WaA721 EZGJ 1943 - 44
    • WaA721 Karl Barth Waldbröhl, Rhld. 1939
    • WaA721 Fr. Offerman Bensberg 1940
    • WaA723 cxb Moll Goch, Rhld. 1941
    • WaA727 cxb Moll Goch, Rhld. 1940 - 41
    • WaA727 Karl Barth Waldbröhl, Rhld. 1939
    • WaA727 eqf Karl Böcker Waldbröhl, Rhld. 1937, 39, 40
    • WaA727 dkk F. Offerman Bensberg 1939 - 40
    • WaA727 dlu, DLU E. Lüneschloss Solingen 1940 - 41
    • WaA727 jhg G. Genschow Berlin
    • WaA730 cww Carl Weiss Braunschweig 1939
    • WaA742 S/27 Erma und Geipel Erfurt 1935
    • WaA749 337 Berlin-Suhler Waffenwerke 1940
    • WaA749 bcd Gustloff-Werke Weimar 1941 - 44
    • WaA750 eqr G. Passier Hannover 1939, 41 - 42
    • WaA750 cww Carl Weiss Braunschweig 1937, 39 - 42
    • WaA750 J Braunschweig 1939
    • WaA757 bym Baj. Maschinenhaus der Büchsenmacher Ferlach, Kärnten (AT) 1941
    • WaA777 S/155 Baj. E. u. F. Hörster Solingen 1935
    • WaA788 gxy Gebr. Klinge Dresden 1939
    • WaA788 Hengeler und Co. Berlin 1939
    • WaA788 bml Hans Römer Neu-Ulm, Do-nau 1940- 41, 43- 44
    • WaA815 1942
    • WaA820 WaA920? cey K. Budischovsky Wien (AT) 1942
    • WaA866? gaq Otto Stephan Mühlhausen, Thür. 1944
    • WaA868 jhz Jean Weipert Offenbach a. M. 1942
    • WaA869 gut W. Schürmann Bielefeld 1941 - 42
    • WaA869 fkx G. Sudbrack Bielefeld 1943
    • WaA869 gca Mylau GmbH Mylau 1941
    • WaA883 Baj. F. W. Höller Solingen 1940
    • WaA883 cqh Baj. Clemen & Jung Solingen 1940 - 41
    • WaA883 crs Baj. P. Weyersberg Solingen 1940 - 41
    • WaA883 cul Baj. E. Pack Solingen 1940 - 41
    • WaA883 cvl Baj. WKC Solingen 1941
    • WaA883 ddl Baj. Josua Cort Remscheid 1940 - 42
    • WaA883 fnj Baj. A. Coppel Solingen 1941
    • WaA883 fze Baj. F. W. Höller Solingen 1941
    • WaA883 asw Baj. E. u. F. Hörster Solingen 1940 - 42
    • WaA883 cof Baj. Carl Eickhorn Solingen 1940 - 42
    • WaA883 clc Baj. Rich. Herder Solingen 1940 - 41
    • WaA883 Baj. F. Herder Solingen 1940
    • WaA886 Baj. WKC Solingen 1939
    • WaA918 bml Hans Römer Neu-Ulm, Do-nau 1941 - 42
    • WaA920 cgn J. Poeschl Rohrbach 1943 - 44
    • WaA920 cey K. Budischovsky Wien (AT) 1942
    • WaA920 jor A. Muzik Wien (AT)
    • WaA927 jkh Carl Busse Mainz 1942
    • WaA927 bdt Salewa München 1943
    • WaA930 gcx K. Brettschneider Schönberg 1941 - 42
    • WaA938 Akah 1942 - 44
    • WaA938 bym Baj. Maschinenhaus der Büchsenmacher Fer-lach/Kärnten (AT) 1943 - 44
    • WaA965 clg E. Melzig Liegnitz 1941

  7. #7

    Default Re: Some Documents to share

    Hope it helps....
    I have The Manufacturers and codes, logos etc to the Mauser Rifles but it is too big if someone need please feel free to PM me !

    SM

  8. #8

    Default Re: Some Documents to share

    THANKS TO:Brianmc/pieter/nunoGTI

    CIVIL / POLITICAL ORGANIZATIONS


    ASB - Arbeiter Samariter Bund – Samaritan’s Labor Organization
    AO - Foreign Lands Organization
    BDM - Bund Deutscher Mädel - The League of German Maidens
    DAF - Deutsche Arbeitsfront – German Labor Front
    DAW - German Armament Works
    DDA - German Doctor's League
    DDAC - Der Deutsche Automobil-Club - German Automobile Club
    DEST - German Excavation and Quarrying Works
    DJ - Deutsche Jägerschaft – German Hunting Association
    DJ - Deutsche Jungvolk - German Youth
    DLB - Altherrenbund der Deutschen Studenten -
    DLRG - Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft - German Life Rescue association / Rescue swimmer
    DLV - German Air Sports Organization
    DKB - Deutscher Kriegerbund - German Veterans Association
    DRB - Deutsche Reichsbahn - German Reich Railway
    DSVB - Deutscher Standschutzenverband, - German State Shooting Association
    DRA - German National Committee for Physical Training
    DRK - Deutsches Rotes Kreuz – German Red Cross
    DRL - German National Physical Training Union
    DRP - German National Post
    DRV -Deutsche Radfahrer Verein -German Bicyclist League
    NEPA - National Political Educational Institute (also NaPolA)
    NPD - National Democratic Party
    NSAD - National Socialist Labor Service
    NSAG - National Socialist Labor Association
    NS Altherrenbund der Deutschen Studenten - National Socialist German Senior Student's Association
    NSB - National Socialist German Student's Association (also NSDStB)
    NSBDT - National Socialist League of German Technicians
    NSBO - Nationalsozialische Betriebszellen Organisierung - National-Socialist Trades-Cell Org.
    NSDA - National Socialist Doctor's Association
    NSDAP - National Socialist German Worker's Party
    NSDAV - National Socialist German Worker's Association
    NSDF - National Socialist State League of German Nurses
    NSDStB - National Socialist German Student's Association (also NSB)
    NSF - National Sozialistische Frauenschaft - National Socialist Women's League
    NSFK - National Socialist Flying Corps
    NSFO - National Socialist Leadership Organization
    NSG-KdF - National Socialist Organization - Strength through Joy
    NS-HAGO - National Socialist - Commerce, Handicraft, and Trade Organization
    NSKK - Nationalsozialistische Kraftfahrkorps - Motor Transportation Formation of the N.S.D.A.P.
    NSKOV - Nationalsozialistische Kriegsopferversorgung -National Socialist War Victim's Care
    NSL - National Socialist Teacher's Union
    NS Rechtwarerbund - National Socialist Federation of Law Protectors
    NS Reichskriegerbund - National Socialist State Soldier's Association (also NSRKB)
    NSRKB - National Socialist State Soldier's Association (also NS Reichskriegerbund)
    NSRL - National Socialist Physical Training Union
    NS Schwesternschaft - National Socialist Nurse's League
    NSV - National-Soziallistische Volkswohlfarht - NS peoples welfare
    NSVB - National Socialist People's Organization
    Org Todt - Todt Organization - German construction firm founded by Dr. Fritz Todt.
    RAD - Reichs Arbeit Dienst - German National Work Service
    RBD - National Federation of the German Civil Servants and State Officials
    RDK - Reichsverband Deutscher Kleintierzuchter -Nat.German Association of Small Animal Breeders
    RDK - National Federation of Large Families
    RFD - Reichs Forest Deinst - National Forestry Service
    RFD - Reichs Fuhrung Deinst - National Leadership Schools
    RKFDV - National Commissar for the Strengthening of Germanism
    RKK - National Chamber of Culture
    RKS - National Culture Senate
    RLB - Luftschutz Tut Not - Reichs-Luftschutzbund, - National Air Raid Protection Union
    RLM - National Air Travel Ministry
    RLSV - National Air Protection Union (also RLB)
    RMBO - National Ministry for the Occupied Eastern Territories (also RMO)
    RMO - National Ministry for the Occupied Eastern Territories (also RMBO)
    RSHA - National Central Security Department
    RuSHA - Race and Resettlement Department
    RZM – National Ordnance (or Materials) Ministry
    TeNo - Technische Nothilfe - Technical Emergency Help
    VDA - Volksbund für Deutschtum im Ausland - People's Society for Germanism in Foreign Countries
    VDKF- Folks Federation German War Grave Care


    Stahlhelm – WWI veterans orginazation
    Postschutz - Postal Protection Service
    Sicherheits und Hilfdienst, - Security and Assistance Service
    NS Gemeinschaft Kraft durch Freude - National Socialist Organization Strength through Joy
    Deutsche Frauenwerk – German Women's Welfare Organization

Similar Threads

  1. Allgemeine SS-VT Tunic to share with you

    In SS Uniforms and insignia
    06-05-2016, 07:11 PM
  2. Share your German posters!

    In Photos - Papers - Propaganda of the Third Reich
    04-25-2015, 10:53 PM
  3. Share your display tips!

    In Collections display
    08-01-2012, 05:54 PM
  4. some books I would like to share

    In SS Uniforms and insignia
    06-24-2011, 03:02 AM
  5. A story to share...

    In Equipment and Field gear
    04-11-2011, 08:03 AM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •